Hogyan éltük túl a telet egy panelban, központi fűtés nélkül?
Kilátástalan helyzetekben is van megoldás
Energiaválságos mindennapjainkban talán hajlamosak vagyunk felnagyítani jelen helyzetünket és velejáróit. Az ember minden körülmények között a múltban is megtalálta, és a jelenben is megtalálja a túlélésre alkalmas megoldásokat.
Emlékeim az 1986-1987-es évek telére mennek vissza, a helyszín akkori lakóhelyem, az Arany Jánosról híres Nagyszalonta (Salonta), Románia. Az akkori, megszorításokkal teli évek egyikének telén nem csak az élelmiszerből volt hiány, de a dermesztő hideg tél is hozzájárult a már-már elviselhetetlen mindennapokhoz.
A nehézségek közepette, annak tetőzéseként eljött 1986. tele, és decembertől kezdődően, mint derült égből a villámcsapás, megszűnt a panellakásokban a fűtés, központilag kikapcsolva, meghatározatlan időre. A lakók polgármesterükkel egyetemben fellebbezéssel fordultak a felettes szervekhez, ahonnan meg is jött a válasz, hogy megértik, sajnálják, de egyebet nem tehetnek. Az ok a fűtéssel összefüggő tartozásról szólt.
Azon a télen a hőmérséklet szokatlanul alacsony, mínusz húsz fok alatt volt, ami azonnali tettekre sarkallta a panellakásokban élőket. Elkezdtek villanyrezsóval fűteni, ami azonban még egyetlen szoba bemelegítésére sem volt elegendő. A gáztűzhelyek gázpalackokkal működtek, de ezekhez nagyon nehezen lehetett hozzájutni. Gyors és radikális intézkedésre volt szükség. Az egyetlen megoldás a fa- és széntüzelésű kályhák beállítása volt.
De ki kellett találni, hogy mindezt miként, hogyan? Kémény sehol nem volt a házakon, csupán a fürdőszobának volt egy szellőzője, melynek használata a fenti és lenti lakások kifüstölését jelentette volna. Maradt az a megoldás, hogy a fürdőszoba külső falán kellett nyílást vésni ablak vagy lyuk formájában, ahol egy kályhacső a fürdőszobán át kivezetheti az égésterméket.
Miután a fatelepen nem volt kapható tűzifa, az erdőről kellett azt beszerezni. A rettenetes hidegnek, valamint a járhatatlan, veszélyes utaknak köszönhetően a tűzifa árak egyre feljebb mentek. A fát aztán még fel kellett fűrészelni, majd hasábokra vágva felhordani az erkélyre, ahol ideiglenesen tárolni lehetett. Ha mindez megoldódott, már csak be kellett gyújtani, ami csak petróleum, vagy motorina (talán gázolaj magyarul?) segítségével volt megoldható.
A kéményt helyettesítő csövön kiáramló füst érdekes alakzatokat rajzolt a panelházak falaira, nemkülönben a lakás benti falaira is. Képzeljük el az újszülöttet gondozó szülők helyzetét, vagy a tehetetlen, magára maradt, idős emberek életét ilyen körülmények között! Volt, aki belehalt, nem élte túl. Talán a gondviselés jónak látta megszabadítani őket az élet eme elviselhetetlen állapotától.
Így élték át a telet egy kisváros panel házainak lakói a dermesztő fagyok birodalmában központi fűtés nélkül, egymást segítve, mert az ember társas lény, képes az együtt gondolkodásra, és közös ténykedéssel megoldást tud találni a túléléshez.
Visszagondolva életemnek arra a szakaszára, ma is úgy él emlékezetemben minden mozzanat, mintha tegnap történt volna. Mai szemmel nézve az a tanulság, hogy nem szabad pánikba esni a nem várt nehézségek láttán, mert az ember gondolkodó lény, megtalálja a lehetséges megoldást még a kilátástalannak tűnő helyzetekben is.
Képek forrása: Fortepan
Zsazsa
Kyria 2022.12.08. 12:41:11
Bár mi nem panelban lakunk és Magyarországon lakunk, de ez lesz a második telünk fűtés nélkül, tavaly nem lett tőle semmi bajunk. Azért kicsit reménykedünk, hogy idén sem lesz túl hideg...elvégre valamire csak legyen már jó ez a nagy globális felmelegedés.
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2022.12.08. 15:05:21
Régiségeknek 2022.12.08. 19:14:30
Régiségeknek 2022.12.08. 19:16:40
bordon 2022.12.09. 09:39:56
Megjegyzem felújított, szigetelt panelházban a fűtést teljesen letekerve is át lehet vészelni a telet. A fűtés alapdíját fizetni kell, de a radiátor hideg lehet, fűteni nem kell. A radiátort elkerülő cső ad annyi meleget, hogy ne hűljön ki nagyon a lakás.
Nem lesz bikiniben flangálás az biztos, de melegen öltözve kibírható.
Kyria 2022.12.09. 12:11:56
Idén más a helyzet, ugye rendelkezésünkre állt az egész nyár, de felszívtuk magunkat és azt mondtuk, ha tavaly kibírtuk, idén is, ezeket a megemelkedett árakat meg nem fizetjük.
Mint ahogy írtam is, ez nem panel, hanem régebbi társasház egyik lakása, ráadásul legfelső emelet, a falak vacakok, még redőnytok van (ahol még fűtésnél is süvített be a hideg, amikor még azért volt foga a télnek), szóval különösebb értelme nincs is már a fűtésnek, minden el van a lakásban öregedve.
Így teljes joggal kérdezhetnéd, hogy akkor miért nem újítjuk fel/alakítjuk át, ennek viszont családi oka van, amit itt nem szeretnék taglalni.
Amúgy pedig abban teljesen igazad van, hogy van ahol a lakás adottságaiból adódóan nem kell fűteni, mert van egy olyan lakásunk is, ami egy 20 éven belül épült tégla társasházban van a II. emeleten, alul-felül-egyik oldalt szomszédok, másik oldalról a lépcsőház, házközponti kazán, amíg ott laktak, soha nem kellett öcséméknek feltekerniük a radiátort, bőven elég volt a "körbefűtés" is.
pizo 2022.12.09. 12:23:17
Zoli
Régiségeknek 2022.12.09. 13:30:18
bordon 2022.12.10. 00:51:06
@Régiségeknek:
Utánanéztem ennek
Motorină = gázolaj
Benzină = benzin
@Kyria: Valószínűleg a klímaváltozás miatt egyre inkább mediterrán telek lesznek Magyarországon, ami még mindig hideg, de a gyerekkorunk kőkemény teleinek valószínűleg vége.
Ha az észak-olasz házak, lakások lakói kibírják fűtés nélkül, akkor a magyarok is ki fogják.
pizo 2022.12.10. 10:48:15
Zoli
Régiségeknek 2022.12.10. 10:54:39
AlexAston 2022.12.10. 15:50:47
bordon 2022.12.12. 09:18:00
Gyerekkoromban a távfűtés szabályozhatatlan volt a panellakásunkban, dögmeleg volt, pedig földszinten laktunk. A negyediken lakók fürdőruhában ténferegtek és nyitott ablakkal küzdöttek a hőség ellen januárban. Az se volt normális ám.
17 fok alatt meg ki lehet hűlni. Egy jól szigetelt panellakásban minimális fűtéssel is 18-19 fokon tartható a hőmérséklet.
Kyria 2022.12.12. 11:25:59
És ilyenkor mindig eszembe jutnak a Gulagról szóló kötetek, ahol -40 alatt volt valahol a határ, már pontosan nem emlékszem, amikor nem kellett kimenni dolgozni. (Mielőtt pedig valaki nekem esik, hogy nem a Gulághoz kell viszonyítani, hát valóban nem, de azt is túlélték jó páran.)