ÉLETÖRÖMÖT SUGÁRZÓ GOBELINEK
.
Türkizkék pávatollak, halványsárga tearózsák, liláspiros szegfűk és fehér cseresznye virágok fakadnak Júlia tűje nyomán, amint a sok színes fonálból ezernyi apró öltéssel gobelinképet varr a kanavára. Valahányszor náluk járok, mindig megcsodálom ezeket a pompás színű, életörömöt és harmóniát sugárzó művészi alkotásokat. Egy-egy képen hónapokig, akár egy évig is dolgozik, kézimunkái lassan benépesítik az elegáns lakást. Terítő, falikép, lábzsámoly, díszpárnák – a berendezéshez illő színekben teszik még szebbé a napfényben fürdő otthont.
.
.
Júlia most éppen egy óriási munkába kezdett, az állványon lévő kézimunka férje foteljének kárpitja lesz, ha elkészül. Arról faggatom, mikor és hogyan is kezdődött ez a hobbi. Bár a gobelineket nézve, akár alkotásaiból élő művésznek is gondolhatnám, de tudom, hogy Júlia, és férje Tamás, nyugdíjba vonulásuk előtt orvosként dolgoztak. – Kéki Ilona gobelinművésznek egy kiállítása keltette fel az érdeklődésemet. Bár kézimunkázni előtte is szerettem, gobelint sose csináltam. A kiállítás alkotásait csodálva úgy éreztem, én is tudnék olyat csinálni. Felkerestem Kéki Ilona műhelyét, ahol minden, a gobelin elkészítéséhez valót (vásznat, fonalat, mintát) megkaptam - meséli. Az állványt, melyen a művek készülnek, egy rokon készítette.
.
.
– Ha az ember leül a kézimunka mellé, zenét hallgat, gondolatait szabadjára engedi, elfelejti a bosszúságokat és gyönyörködik, ha egy kis rész elkészül. Szeretem a kézzel készített dolgokat, ki tudja, talán lehettem volna festő, építész, vagy kertész is… Férje nagyon büszke Júlia alkotásaira. – Hadd lássa az egész világ, milyen szép dolgokat készít a feleségem, mondta, amikor először felvetettem, mit szólnának ahhoz, ha betennénk a blogba Júlia kézimunkáit. Remélem, az internetnek hála, e varázslatos művek képei valóban bejárják majd a világot.
.
.
Cecilia