Amikor lányomék látogatására utazom Londonba, minden alkalommal legalább egyszer elvisz utam a Trafalgar téren található National Gallerybe, a képzőművészet fellegvárába. Legtöbbször spontán gyönyörködöm a festményekben teremről teremre járva, aminek lábaim teljesítőképessége szab határt
Az új festésmódot különféle technikai találmányok segítették, mint pl. a kinyomható festéktubusok, az összecsukható festékállvány, amellyel könnyen vonatra is szállhattak, valamint a körecset helyett fémbilinccsel rögzített, különböző szélességű lapos ecsetek, amelyekkel a tükörsima felület helyett merészebb ecsetvonásokkal, mozgalmasabb képet hozhattak létre. Ugyancsak ezt a dinamikát biztosították a menyétszőrecsetek helyett a durvább sertésszőrecsetek. Amíg nem voltak festéktubusok, addig Pissarro például sertéshólyagba töltve szállította a kövekből, féldrágakövekből porrá tört festéket olajjal keverve.
Honnan származik az impresszionizmus név? 1874. április 15-i közös kiállításukon Claude Monet egyik festményének címe ez volt: Impresszió: a felkelő nap. Az egyik kritikus lekicsinylően a festő saját impresszíója rögzítésének tartotta a képet, és őt, meg társait impresszionistáknak csúfolták. A szigorú bírák egyszerűen őrültnek tartották az új, abban az időben valóban meghökkentő módszerekkel dolgozó festőgárdát. Véleményük szerint a képek nem kellő részletességgel kidolgozottak, elnagyoltak voltak. Tehát az impresszionizmus eredetileg csúfnévnek számított.
Pissarroval kezdtem a kiállítás megtekintését, ő és Monet a legteljesebb képviselői az új stílusirányzatnak. Pissarro volt az első zsidó festő, aki szembe mert fordulni vallása azon parancsolatával, amely tiltja műalkotások létrehozását /Mózes 2. könyve/. Tájképeinek a stílusa békés, visszafogott. Imádta a havas tájat, a hóra vetülő színes, lila és kék árnyakat. Kiállított képén azonban egy csodálatos részletét láthattam a kivilágított, nyüzsgő éjszakai Párizsnak.
Monet a szállodája ablakából festette a Temzét és a Parlamentet, sorozatban megörökítve hol ködben, hol naplementében, máskor tiszta időben.
Hamarosan új stílus keletkezett: a pointillizmus. Megalkotóját, Seurat-t Pontkirálynak is nevezték. A színeket pontokban vitte vászonra, így azok a néző szemében állnak össze képpé. Nők helyett férfiakat festett a Szajnában fürdőzve. Valószínűleg a túlparton lévő gyár munkásai voltak, akik egyetlen szabadnapjukat, a vasárnapot töltötték ily módon szórakozva.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Mária Kálmán 2018.02.12. 16:16:40
Annaróza 2018.02.12. 19:02:32