Függőség vagy hobbi?
Iskoláskori hobbijaim a neten folytatódnak
Inkább függőségnek trendi nevezni a mai világban azokat az elfoglaltságainkat, amelyekkel már kisiskolásként is szívesen múlattuk az időt, szabad időnkben, naponta, akár órákon keresztül, éveken át. Akkoriban pozitívumnak minősült egy-egy gyűjtőszenvedély, mint képeslap, gyufacímke, szalvéta, stb. gyűjtése. A körülöttünk sürgő-forgó, bennünket nevelő felnőttek pontosan tudták, hogy gyűjtögetéseink során mennyi új ismeretet, készséget, jártasságot szerzünk, és elismerően bólogattak új szerzeményeinkre.
A gyűjteményünket különleges darabokkal bővítettük a külhoni korunkbeliekkel való levelezés folytán a levelező társaktól kapottakkal. Két-három hetente jöttek-mentek a levelek postai úton, sok éven át. Ilyesféle kikapcsolódásainkat akkoriban hobbinak nevezték. Ezekhez társultak a nagy családi kártyacsaták, társasjáték derbik, és a papíralapú rejtvényújságok fejtörésre késztetése. Szemfüles szülők ezen elfoglaltságainkból némi betekintést nyertek egyéniségünkre, érdeklődésünket, ügyességünket illetően, amelyek a későbbiekben segít(h)ettek a pályaorientálásban is.
Az azóta eltelt negyven-hatvan év körülményei, technikai változásai módosították szabadidős tevékenységeink lehetőségeit. Lógok a neten. Vénülő fejjel. Vagyis folytatom, amit elemistaként elkezdtem. Képeslap gyűjteményem módosult a világ minden részére kiterjedő, dia képeken látható tájaival (power point-os e-mailek), és a You Tube-on bármikor megnézhető videókkal. Nem telik el nap, hogy valami érdekes nagyvilági látnivaló ne akadna a neten a szemem elé, amit bizony meg is nézek.
A YouTube-on bárki, bármilyen, érdeklődésének, hobbijának megfelelő témában bőven válogathat a videók közül (kézimunka, főzés, antik tárgyak, a zene minden műfajban, minden mennyiségben). Google barátom mindent tud, bármilyen kérdésben hozzá lehet fordulni. Persze néha ügyeskedni kell a kulcsszavakkal, de ha „ráharap” akkor mindenre van válasza. Még annál is több mint, amit valaha gondoltam volna.
Pár éve rátaláltam a https://www.rejtvenyjatek.hu/ oldalra, amely a keresztrejtvények számomra legelképesztőbb meghatározásaira is tudja a választ. Ez pedig fontos, hiszen pontozás alapján toplistára kerülve, motiváló hatású a ranglistán való előrébb jutás. Nem könnyű, ámde nagyon szórakoztató és figyelmet igénylő a különféle extrák felhasználásával, küldetések elvállalásával. Igaz, a keresztrejtvények megfejtése magányos, azaz egyszemélyes hobbi, de fórumokon hozzászólási lehetőséggel mégiscsak élő a kapcsolat a többi játékossal. A tizenéveskori keresztrejtvényes próbálkozásaim folytatódnak őszülő fejjel, a virtuális térben (is).
Nem olyan régóta, naponta kattintgatok a http://talaldki.com/ oldalra. Sokszínű feladványaival, kérdéseivel úgy rendesen megmozgatja az agysejtjeinket, elővarázsolja a már majd feledésbe merült ismereteket és olykor ámulatba ejtő újakat is elénk tár.
A levelezés már itthon és külföldre sem vesz igénybe egy-két-három hetet. A küldés után pillanatokon belül megkapja a címzett. Persze levelezek, sokat és gyakran, https://www.gmail.com-on. A kapcsolattartás császára mindenképpen a facebook, a sokszínűségével, távolban járó, -élő rokonaink, ismerőseink életének követésével, a különböző nyílt és zárt csoportokban való tevékenységével. Rendszeresen a Régiségeknek blog facebook csoportjában https://www.facebook.com/regisegeknekblog/ aktivizálom magam, korombeliekkel nosztalgiázunk régiségeken és ismerkedünk a világ új és/vagy érdekes dolgaival.
A zsenge koromban kialakult szabadidős vesszőparipáim velem maradtak, más, az új világnak megfelelő, színvonalasabb, gyorsabb formában, elérhetőségben.
Hobbi az, ami örömszerzés, nem anyagi eredményért. Lógok a neten. Hobbiból.
Fotók forrása: saját felvételek
Izzy