2 perc a levegőben, 108 óra a Föld körül
Montigny gróf és Lajka kutya
Visszatekintés a repülés történetének két epizódjára
Micsoda évszázad! 1910-ben szenzációs esemény volt Szegeden egy kétperces repülés, 1957-ben Lajka kutya, az első élőlény 108 órát töltött az űrben.
Drága, egy-időbeni „kasztba” tartozó társaim! Most arra kérlek titeket, hogy távolodjatok el a napi hírek, eseményeitől, legyen az koronavírus, árvíz, tűzvész, robbantás, vagy bármily szívderítő tudósítás, és velem együtt emlékezzetek! Ha éltetek már, vagy ha nem is, az 1957 - es esztendőben, akkor is hallanotok kellett hírét Lajka kutyának, aki világtörténelmet írt, mint első élőlény, aki az űrben járt. A hírek szerint 108 órát keringett a Föld körül, a szovjet „Szputnyik 2” műhold segítségével, amit 1957. november 3-án indítottak az akkori Szovjetunió béli Bajkonurból.
Nem gondolhatta szegény Lajka eb, hogy milyen szomorú sorsra jut. Nem a sintérek áldozatává válva fejezi be életét, hanem a „hőguta” fog vele végezni, ami élve-megsülést jelent. A tudósok, kísérleti alanyként őt választották ki a sintértelepről, azzal a szándékkel, hogy megtudják, mire képes egy élő szervezet a Föld légköréből való kilépéskor, és tud-e tovább élni e légkörben? Különböző megállapítások születtek Lajka haláláról, amit 2002-ig titok fedett, majd megtudhattuk, hogy élete az oxigén kifogyásával ért véget. Mégis nagy segítség volt a későbbi űrkutatás tekintetében ez a próbálkozás, ami később hatalmas fordulatokkal haladt előre. Gondoljunk Gagarinra, az első űrhajósra, vagy Neil Armstrongra, aki a Holdon hagyta lábnyomait, nem beszélve a többi, azóta elért eredményekre az űrkutatásban.
Ha fantáziánkat a fény sebességére kapcsoljuk, talán még mi is részt vehetünk egy űrbéli társasutazáson, a Tejúton való evezés után kikötve egy Hold-kompon. Félre a komolytalan gondolatokkal, elég, ha figyelemmel követjük és emlékezünk hasonló emberi próbálkozásokra, melyek csupán egy emberöltőnyi idő alatt ekkora fejlődésen mentek át, nem csak az űrkutatásban, hanem más tudományágakban is. Legyünk optimisták, ne tántorítsanak el bennünket a Földön történtek káros velejárói!
Zsazsa
Két és fél perc a levegőben 1910-ben
Zsazsa fenti sorai juttatták eszembe azt az újságcikket, amelybe nemrég botlottam a Délmagyarország című szegedi napilap archivumát böngészve. Az alábbi, 1910–ben íródott cikk arról a szenzációs eseményről számol be, amikor a repülés hajnalán, Szegeden először tett néhány kört igazi repülőgép. A francia Montigny gróf óriás szitakötőjével kétszer két percet, majd egyszer két és fél percet repült. Igaz, a három felszállásból kettő kudarccal végződött, a történelmi jelentőségű eseményre összesereglettek számára ez bizonyára életük nagy napja maradt. (A világ legelső repülése 1903–ban, azaz csupán 7 évvel korábban volt).
Ahogy ez az 1910–es cikk írja az eseményt méltatva: "megoldáshoz érkezett a levegő meghódításának sokezeréves problémája”. Bár a "probléma" megoldásához durván 400.000 évre volt szükség (ha kezdetnek a homo sapiens megjelenését vesszük), de ezt követően csupán 58 évre, hogy az ember űrhajót építve kilépjen az űrbe (1961) és további 8 évre, hogy leszálljon a Holdra is (1969). Micsoda évszázad!!! Most, 2020-ban, pedig már az űrturizmus van napirenden.
Bár a parányi Covid-19 víruson való győzedelmeskedés a világ legkiválóbb elméinek összefogásával még várat magára, örülhetünk, hogy egy másik tudományágban ilyen fantasztikus teljesítményeket ér el az emberiség.
Cecilia