A 800 éves Casertavecchiában megállt az idő - videóval
Egy középkori dél-olasz falu felfedezése
A bájos Casertavecchia 400 méter magasan van, Nápolytól 45 kilométerre északra.
Lakosainak száma nem éri el a 200-at. A Monte Virgo kanyargós, keskeny útjain
kapaszkodva értük el a falut. Béke és csend fogadta a látogatót.
A falu aljában a kocsit leparkolva gyalog indultunk felfelé. Mintha évszázadokat léptünk volna vissza. A kőből és tufából épült többszázéves házak semmit sem változtak az idők során. A szűk kis utcákon barangolva az időtlen múltba süllyedtünk. Az épületek nemes szürkeségét csak a virágok és a szépséges terrakotta virágládák törik meg.
Valójában ez egy be nem tervezett kirándulás volt. Nápolyból kirándulva jutottunk el Casertába, hogy megnézzük a méreteiben és stílusában a versaillesihez hasonlatos kastélyt és annak lenyűgöző méretű, szobrokkal és szökőkutakkal teli parkját.
Csak a helyszínen derült ki számunkra, hogy Casertának van egy óvárosa is- Casertavecchia (azaz régi Caserta) , és úgy döntöttünk, megnézzük. Kissé furcsa volt, hogy a GPS az óvárost mintegy 20 kilométerrel arrébb jelezte és egy hegyre kellett felkapaszkodni, hogy megtaláljuk. Történetét elolvasva tudtuk meg, az új Caserta úgy jött létre, hogy a hegyen már nem tudtak tovább terjeszkedni, így lenn, a völgyben, ahol még volt hely, építettek egy új várost. A lakosság fokozatosan költözött át a 14. században Casertavecchiából a mai város területére. A történelme során Dél-Olaszország többi részéhez hasonlóan a középkorban előbb spanyol, majd francia fennhatóság alá került, és 1860-ban lett az egyesített Olaszország része.
Fenn a hegyen. A San Michele Arcangelo katedrális ötvözi a sziciliai-arab és a román stílus jegyeieit. Építése a 12. századra nyúlik vissza.
Puritán egyszerűsége lenyűgöző.
A bejáratnál bumfordi kőoroszlán fogad.
A különböző színű kövek összeillesztéséből keletkező mintákon, márványberakásokon nem fogott az idő.
A katedrális kapuit, ablakait díszítő kicsiny meseszerű ember- és állatszobrok lenyűgözőek.
E házak előtt hosszasan ácsorogtam, hogy szemügyre vegyem, nemes egyszerűségükben mitől olyan hangulatosak.
Az egykori kolostor épületében ma hangulatos étterem van.
Magas, zárt falak, lejtős kanyargós utcák
A szürke kövek titokzatosságát hangulatos udvarok és tetőteraszok törik meg.
Végül betértünk a Tana del Lupo (Farkasodú) nevezetű vendéglőbe, ahol igazi helyi specialitásokat választottunk. A töltött paprika (peperoni imbottiti) igencsak eltér a hasonló nevű magyar ételtől, ugyanis a tölteléke fekete olajbogyóból, juhsajtból, ajókából, capribogyóból és kenyérből készül. A Fusilli alla lupo házitészta, melynek mártása paradicsommal, füstölt provola sajttal, vargányagombával és dióval elkészítve mennyei volt.
Elmenőben még vetettünk egy pillantást az alattunk elterülő városra.
A casertavecchiai romos kastélyt már nem volt időnk megnézni. A be nem tervezett kitérő kicsit átalakította aznapi programunkat, de nem bántuk meg. Nagyszerű élmény részesei lehettünk.
https://youtu.be/AEZ0E1Mkgm8
Kép és video: Papá Stefano
Szöveg: Cecilia