Ifjúságunk parkja: egy legenda nyomában
A Facebookon kering egy ilyen felhívás: „Anélkül, hogy elárulnád, hány éves vagy, nevezz meg egy dolgot a gyerekkorodból, amit a fiatalabbak már nem értenének.” Sok dolgot tudnék megnevezni, az egyik ez lenne: Ifipark.
Idén augusztus 20-án lesz 60 éve, hogy megnyitotta kapuit a legendás Budai Ifjúsági Park, amelyet hamarosan csak Ifiparkként emlegettek a fiatalok. A várban, pontosabban a Várkert Bazárban kapott helyet, és fennállása alatt hatalmas népszerűségnek örvendett. A nyitáskor, 1961-ben csak 14 éves voltam, természetesen nem járhattam még oda.
Forrás: Fortepan, Szalay Zoltán
Később egy vidéki egyetemre, majd külföldre kerültem, így mindössze néhány alkalommal fordultam meg a parkban, ezért kevés személyes emlékem van róla. Az Internet segítségével azonban felkutattam a történetét.
Pár adat a Várkert Bazárról: „Ybl Miklós tervei szerint épült 1875 és 1883 között neoreneszánsz stílusban, a Várkert Duna felőli lezárásaképpen.
A Várkert Bazár 1900-ban Forrás: Fortepan, Simon Gyula
Eredetileg kereskedelmi funkciót töltött be, árkádsorai egykor üzletekkel voltak tele. 1883-tól 1888-ig az északi szárnyában működött a Budai nőipari tanműhely, 1890-től 1895-ig pedig a Történeti Arcképcsarnok volt itt látható. Az 1890/91-es tanévtől 1918-ig női festőiskola kapott helyet az épületben.
Várkert Bazár 1900-ban Forrás: Fortepan, Schoch Frigyes
1884-ben Strobl Alajos volt az első szobrász, aki a bazár árkádsorán saját műtermet tudhatott a magáénak. Őt még körülbelül nyolcvan művésztársa követte az elkövetkezett száz év során. A második világháború alatt súlyosan megrongálódott.” (Wikipédia)
Fortepan 1972, Urbán Tamás
Az Ifjúsági Park 23 évig, 1961-től 1984-ig működött itt. A Fővárosi Tanács közmunkával állíttatta helyre a háborúban megrongálódott építményeket, majd a KISZ rendelkezésére bocsátotta. Zenés-táncos létesítmény lett belőle a fiatalok számára. Az akkori ideológiai elképzelés az volt, hogy a szórakozást is kontrollálják, neveljék és irányítsák az ifjakat .
Forrás: Fortepan 1969
Emiatt a belépést szigorú szabályokhoz kötötték: a farmer mindkét nem számára tilos volt, a lányoknál még a szoknya hosszát is megszabták. A fiúknál a hosszú hajat sem engedélyezték.
„Tudnivalók a Budai Ifjúsági Park látogatásával kapcsolatban: Belépés csak 18 éven felüli fiúk és 16 éven felüli lányok részére, nyakkendőben, világos ingben, zakóban. Vászonnadrágban a belépés tilos.
Kitiltást eredményeznek a következő kihágások: Ízléstelen táncolás, nem twist számra történő twistelés, egy lánnyal több fiú twistelése, fiúk egymás közti twistelése, és más, feltűnést keltő viselkedés.” (Belépési szabályzat, 1962)
Forrás: Fortepan Szalay Zoltán 1963
A szabályok nem csak a vendégekre, hanem az előadókra is vonatkoztak. Szigorúan léptek fel azokkal szemben, akik nem tudtak vagy nem akartak megfelelni az előírásoknak. A biztonsági őrök, sőt maga az első igazgató, Rajnák László sem riadt vissza a tettlegességtől, pofozkodástól, ha rendbontásról volt szó.
A Nagyfa, Váralja Forrás: Commons Wikipedia
A parkból kitiltott, kívül rekedt fiatalok (akiket huligánoknak nyilvánítottak) egy közeli magas fa ágairól hallgatták a zenét és nézték a műsort. Belőlük lett a hírhedt Nagyfa Galeri. Később Rajnákot elbocsátották, sőt pénzügyi machinációk miatt be is börtönözték, távozását követően enyhültek a szigorítások is.
A belépti díj alacsony volt, a parkban divatbemutatókat, gyermekműsorokat, tehetségkutató versenyeket, irodalmi esteket is szerveztek. A legnépszerűbbek persze a koncertek, az akkori divatos előadók, zenekarok fellépései voltak. A korombeli olvasók bizonyára jól emlékeznek Németh Lehel, Kovács Erzsi, Aradszky László, Ambrus Kyri nevére.
Kovács Erzsi énekesnő Forrás: Fortepan 1963. Szalay László
A magyar könnyűzene olyan óriásai szerepeltek az Ifipark színpadán, mint az Omega, a Metro, a Bergendy, az Illés együttes, valamint Koncz Zsuzsa és Kovács Kati. Később a Piramis, a Korál, az Echo, a Beatrice, a P. Mobil, az Edda, és még sorolhatnám a nagy neveket.
Sajnos miután senki sem törődött az állagmegőrzéssel és 20 év alatt egyetlen felújítás sem történt, az építmények egyre romosabbá váltak. 1980-ban egy 10.000 fős Edda-koncerten leomlott a bejárat melletti kőfal egy része. Többen megsebesültek.
Gemini együttes, Parkbúcsúztató koncert 1984 Forrás: Fortepan Urbán Tamás
Nyilvánvalóvá vált, hogy a park már nem sokáig bírja a terhelést. Utoljára 1984. szeptember 23-án lépett fel a P. Mobil, ezután az Ifiparkot bezárták. Az enyészeté lett egy legenda, amiről már nem mondhatjuk el, hogy unokáink is látni fogják.
2014. 04.03. - a felújítás utáni ünnepélyes átadás napján - saját felvétel
2013-2014-ben felújították és újra megnyitották a nagyközönség előtt. Területén jelenleg kültéri és beltéri rendezvényeket, koncerteket, kiállításokat tartanak.
Első Kép: Bergendy együttes, Forrás: Fortepan, Szalay Zoltán 1963
Miranda
Ha tetszett a bejegyzésünk, örülünk, ha írásainkat lájkolod és megosztod, vagy továbbküldöd e-mailben.
Látogass el közénk, blogunk
facebook csoportjába,
ahol reggel és este is valami érdekessel várjuk követőinket, kedvelőinket.
Iratkozz fel blogunk
VIDEÓ CSATORNÁJÁRA is,
hogy értesülj legújabb videóinkról!
gigabursch 2021.06.10. 22:07:46
Miranda47 2021.06.11. 12:20:12
gigabursch 2021.06.11. 17:10:59
Nem rajtam múlt...
:-)