Andalúziai kalandjaink folytatása Sevillában - a tanulságok levonása
Royal Alcazar és a Santa Maria katedrális - 2. rész
Az 1. részben leírtam, hogy a tengerparti Malagában foglaltunk szállást lányommal, hogy a rendelkezésünkre álló rövid idő alatt megismerkedjünk a mór kultúra néhány gyönyörű emlékével. (A területet arabul al-Andalusznak nevezik, jelentése vitatott, sokak szerint az 5. században itt élt vandál nép neve).
Royal Alcazar, legvégül a kijárat a Giralda torony látványával
Tartózkodásunk 3. napján a neten előre befizetett kirándulással indultunk a megadott találkozási helyről Sevillába, Spanyolország 4. legnagyobb városába, ami egyben Andalúzia fővárosa. A kirándulást a Royal Alcazarba hirdetett belépővel együtt fizettem (gondoltam naivan), hiszen ez a királyi erőd a legfontosabb, központi látnivaló Sevillában. Idegenvezetést nem kértünk, hogy egyéni tempóban gyönyörködhessünk a mór csodákban, és a város egyéb látnivalóiban. Az idegenvezető segítsége számunkra annyi volt, hogy a csoporttal elvitt bennünket az első állomásra, ami a Plaza de Espana volt, és annak körbejárása után a délután 4 órai találkozó színhelyére, valamint megmutatta, milyen irányba induljunk a Royal Alcazarba. Tőle tudtuk meg a lesújtó hírt, hogy oda nekünk nincs belépőnk. Mi csak az utat vettük meg Malagából és vissza. Az internetes portál pedig belépővel együtt hirdette a sevillai kirándulást.
Kissé ideges lettem, de sebaj, majd megvesszük helyben a belépőt. Lelki nyugalommal sétáltunk, nézelődtünk a Plaza de Espanán a megadott fél óra időtartamig.
Plaza de Espana
A félköríves épületkomplexum, mely az 1929-es Világkiállításra készült, Anibal Gonzalez remekműve. 1914-ben kezdték építeni, és 1928-ban XIII. Alfonz király adta át. A hatalmas tér középpontjában egy szökőkút áll. A központi épületet egy-egy 70 m magas barokk torony keretezi. Középen gyönyörű a központi erkély, de leginkább az épület falainak aljában található színes csempe-fülkék /48/ és padok nyűgöztek le bennünket, a 48 tartomány nevével, és térképével. Sajnos az idő rövidsége miatt nem tudtuk végignézni a 48 szimbólumot, mert a téren húzódó csatorna, és rajta átívelő 4 híd is figyelmet igényelt. Mintha Velencébe csöppentünk volna. A csatornán bérelt csónakban ültek turisták. A 4 híd egyébként a 4 királyságot, Navarrát, Leónt, Aragóniát és Kasztíliát jelképezi.
Magában a központi épületben ma különböző kormányzati hivatalok működnek.
Félóra letelte után a csoport gyülekezett, és gyalogosan elmentünk arra a térre, amelynek szökőkútjánál volt a találkozó 4 órakor. Innen negyedórányi járásra volt a híres Royal Alcazar, vele szemben a Giralda torony és a katedrális.
A Giralda torony, erkélyéről a kilátás, a harangtorony és a katedrális
Utóbbiba külön vettem belépőt még otthonról, abban a biztos tudatban, hogy az Alcazar belépő benne van a kirándulás árában. 13 órára szóló jegyünkkel beléptünk a monumentális Santa Maria de la Sede katedrálisba, amely egyike a legnagyobb keresztény templomoknak, és egyben a világ legnagyobb gótikus székesegyháza, az UNESCO Világörökségnek része. Több, mint 100 évig épült 1401 és 1506 között, amelybe a sevillaiak ezzel a felkiáltással kezdtek: „Építsünk székesegyházat, olyan nagyot, hogy mindenki, aki látja, őrültnek fog tartani bennünket.” Mi nem őrültnek, hanem emberfelettinek gondoljuk az elképesztően hatalmas méretek megtervezését és megvalósítását, a művészi fa- és kőfaragványokat, valamint a szobrokat és festményeket.
A katedrális homlokzata és belső része
Csendes áhítattal jártuk végig a főhajót, csodáltuk a díszes mennyezetet, az óriási tereket, a gótikus boltíveket, az oldalsó kápolnákat, Kolumbusz Kristóf sírját. A szoborkompozíción a már említett 4 király, Kasztília, Aragónia, Navarra és León királyai tartják a vállukon Kolumbusz koporsóját. Ugyanitt csodálhattuk Murillo: Szent Antal megkísértése c. hatalmas festményét.
A katedrálisból vezet az út a Giralda toronyba, amely a székesegyház harangtornya, egykor minaretként működött.
Örültem, hogy nem lépcsők vezetnek a toronyba, hanem rámpák, mivel hozzám hasonlóan a királyok sem szívesen lépcsőztek, és a rámpákon lovukkal felkaptattak. Ám nekem nem volt lovam, és az eléggé meredek rámpákon a túrabotjaim nem bizonyultak elegendő támasznak. Így lányom nélkülem járta meg a 35 szintes rámpasort. Fotói igazolták, hogy gyönyörű kilátás nyílt a torony tetejéről a városra.
Royal Alcazar építészete, és a Követek termének mennyezete
13.30-kor indultunk a szemközti Royal Alcazarhoz, hogy pótoljuk a belépő vásárlását. Ekkor ért bennünket az a pofon, amitől sírva fakadtam. Ugyanis csak 17 órára tudtak volna jegyet adni, a mi buszunk indulása Malagába viszont 16 óra volt. Semmiféle jelenet, könyörgés nem hatott a két hölgyre. Viszont egy férfi kollegájuk a képernyőre pillantva megállapította, hogy ketten visszamondták fél 3-tól a belépőjüket. Nem derült ki, hogy valóban ez történt, vagy megsajnált bennünket, de én majdnem a nyakába ugrottam. Tehát egy óránk volt az amúgy 2-3 órás Alcazar túrára.
A 36 fokos melegben, szinte vágtatva jártuk végig a gyönyörű parkot, és a kőcsipkézett királyi palotát, amelyet mór és spanyol királyok használtak. A Royal Alcazar szintén az UNESCO Világörökség része, a mudéjari építészet kiváló példája.
„A mudéjar szó eredetileg a mórokat és azokat az Andalúziában született iszlám hitűeket jelentette, akik a reconquista /visszahódítás/ után is az Ibériai félszigeten maradtak, de nem keresztelkedtek meg.” /Wikipédia/.
Találkozási pont a csoporttal
A 11,58 km-es napi legnagyobb teljesítményünk terhe alatt, félóra gyaloglással elértük csoportunk találkozási helyét. A buszon 2 és félórát ülve, fejünkben kavargó emlékekkel és gondolatokkal megérkeztünk Malagába, ahol még meg kellett keresnünk a szállodához vezető busz megállóját.
Természetesen utólag már csak a szépre emlékezünk, de a tanulságokat le kellett vonnunk: jóval 70 felett nem kellett volna egyéni szervezésben városnézésre vállalkoznom, még egy olyan talpraesett társsal sem, mint a lányom.
Sajnos a Covid óta már kevés helyen vannak olyan utazási irodák külföldön, ahol befizethetünk azokra a fakultatív kirándulásokra, amelyek háztól házig visznek bennünket. Másrészt ez a tájegység legalább 7-8 napot érdemelt volna.
Ennek a röpke nyaralásnak a legjobb hozadéka, hogy lányommal együtt kaphattam ízelítőt a csodálatos andalúz kultúrából.
Kiemelt kép: Plaza de Espaňa Forrás: Wikipedia A többi kép saját felvétel
Az ismertető szövegek forrása: Wikipédia, és Sevillai látnivalók
Annaróza
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!
Látogass el közénk, blogunk
facebook csoportjába,
ahol reggel és este is valami érdekessel várjuk követőinket, kedvelőinket.
Iratkozz fel blogunk
VIDEÓ CSATORNÁJÁRA is,
hogy értesülj legújabb videóinkról!