TERVEZZÜK MEG AZ ÖREGSÉGET!
Harmonikus időskor
Az öregségtől sok mindenért félünk, szorongunk, pedig sokat tehetünk, hogy életünk utolsó harmada élvezhető és élhető legyen. Ehhez meg kell változtatni azt a szokásos magatartást, hogy ráérünk majd foglalkozni a kérdéssel, ha oda jutunk, pedig némi előretervezés sok gondtól kímélhet meg bennünket.
Azok, akik még dolgoznak, de nyugdíjas koruk belátható közelségbe került már, jobban tudnak fókuszálni a témára. Az egyik félelmünk, hogy hogyan foglaljuk majd el magunkat, ha már nem lesz fix munkánk, munkahelyünk. Aki teheti, próbáljon meg jó előre kialakítani olyan kapcsolatokat, elfoglaltságot, amit majd nyugdíjas korában is – nyilván csökkentett időben – végezhet. Az emberek többsége számára igen frusztráló, ha munkája teljesen, és egyik napról a másikra szűnik meg. Főként férfiak tudnak ettől nagyon szenvedni.
Akinek nem sikerül a munkájával kapcsolatos nyugdíjas elfoglaltságot találnia, az bátran belevághat valami szakmájától teljesen eltérő tevékenységbe, netán olyanba, ami hobbijához áll közel, esetleg addig megvalósítatlan terveit váltja valóra. Ebből van egy csokorra való példám szűkebb környezetemből. Mérnök barátunk nyugdíjasként ifjúkori optikusi képzettségét hasznosítva szemüveg ügynöki vállalkozásba fogott, orvos felesége pedig a cég könyvelési feladatait vállalta magára. Egy másik barátunk a diplomáciai pályafutását befejezve szülei házába költözött el és ott gazdálkodik élvezve a vidék nyugalmát. Adminisztratív munkából nyugdíjba ment barátnőm bébiszitteléssel köti le magát, egy tanítónő szomszédom pedig főzést vállal mások otthonában.
Ahol a családban van szükség a fiatal nyugdíjasra, ott nem kérdés, hogy mit kezdjen magával. Unokáink körül mindig elkel a segítség, és ez az elfoglaltság, bár fárasztó, sok örömöt, élményt jelent és a jó érzést, hogy szükség van ránk. Ahol idős szülőt, netán beteg házastársat kell gondozni, ott nagy kíhívásnak vagyunk kitéve.
Az öregség másik nagy mumusa az elmagányosodástól való félelem. A munkából kimaradva leszűkül az a kör, akivel kapcsolatban állunk, s ha nem figyelünk oda, alig egy évtized alatt egy tucat emberre szűkül le kapcsolataink száma. Ez különösen érvényes az egyedül élőkre. Ezért jó előre gondolkodni e tárgyban is. Régi, baráti, rokoni kapcsolatok felelevenítése, elfeledett, vagy új hobbik kialakítása sok emberi kapcsolatot is eredményez. Igaz minderre kevésbé van időnk, amíg dolgozunk, így ez szükségszerűen már a friss nyugdíjas lét első ténykedéseinek egyik lehet. Itt is van néhány jó példám: egy barátunk ifjúkori zenészi hobbiját elevenítette fel, és a pár éve létrehozott zenekara már szép sikerekkel büszkélkedhet. A régi kapcsolatok felelevenítésére a magam példáját tudom felhozni. Először a meglazult rokoni kapcsolatokat fűztem szisztematikusan szorosabbra, majd az iwiw-en és a Facebookon keresztül a régi osztálytársakat, munkatársakat és szomszédokat hívtam elő a múlt homályából. Elmondhatom, hogy nagy örömömet lelem ezekben a régi-új barátságokban.
Sok példa van arra, hogy nyugdíjasként a kert, a telek válik a megváltozott élethelyzet központjává. A kertészkedés nagyon le tudja kötni az ember energiáját és sikerélményt biztosít – a megtermelt javakról nem is beszélve. Sosem késő hobbikertet venni, én már 50+ voltam, amikor rám tört a kapirgálási ösztön, pedig előtte sosem volt ásó a kezemben.
Végül nem mehetünk el szótlanul az egészség kérdése mellett sem. Azt hiszem ettől tartunk a leginkább, azaz, hogy idős korban betegek, elesettek kiszolgáltatottak leszünk. Az egészséges életmód, a helyes táplálkozás és a testmozgás idős korban is elengedhetetlen. Ennek a témának érdemes majd egy külön írást szentelni.
Cecilia
stuamor 2012.10.17. 17:03:31
Lujza63 2012.10.18. 09:45:06