Játszótér a kertben - csináld magad!
Ahhoz, hogy a gyerekek is jól érezzék magukat a kertben, szórakoztató játékokra van szükségük a szabadban is. Az alábbiakban néhány nem szokványos ötletet szeretnék közreadni, melyek házilag is kivitelezhetőek, sőt a megvalósítás során otthoni felesleges dolgokat is újrahasznosíthatunk.
Nemcsak a tanteremben, a kertben is lehet tábla a falon! A kerítésre erősített fekete tábla (baloldali kép) könnyen elkészíthető egy megfelelő méretű falap speciális táblafestékkel való lekenésével. Már csak egy doboz színes kréta kell hozzá, hogy a nyári szünetben lehessen iskolásat játszani. A jobboldali képen látható, hogy egy deszkára különböző alakú és méretű fémtárgyakat - tepsit, kuglóf sütőt, rácsos tartót - szereltek. Kinn a szabadban a gyerekek akár hangos zenebonát is csaphatnak, ha egy ütővel a fémtárgyakból különböző hangokat csalnak elő.
Szívesen sánta-iskoláznak az apróságok, ha a fenti képeken látható módon beton járólapokat ásunk a földbe, vagy a kerti utat alakítjuk a sánta-iskolázáshoz használható alakúra. A festésben és a számok megrajzolásában a gyerekek is bizonyára boldogan közreműködnek.
Az indián sátor, a tipi, izgalmas, romantikus búvóhely lehet a kertben. Kialakítására többféle példát látunk. A barkácsolásban jártas szülők lécekből és deszkákból alakíthatják ki a sátor alakú kuckót (középső kép). A rudak gúlába rakásával és összecsomózásával, illetve a lécek összeszegelésével kialakított vázból (bal és jobboldali kép) akkor lesz sátor, ha futónövényeket, például babot, vagy hajnalkát futtatunk fel a lécekre-rudakra. A baloldali képen a magokat a földbe vetették a sátor köré, míg a jobboldali képen ládákba vetve hajtott ki a mag.
Nagyon fogják élvezni a kicsik a csúszdázást, ha egy műanyag csúszdalap felső végét egy magasított teraszhoz erősítjük, az alsó vége pedig a homokozóba nyúlik bele (baloldali kép). A terasz alatt még egy bújócskázásra alkalmas házikót is kialakítottak. A csúszdalap egy házilag eszkábált létrás "kutyaházikóhoz" is hozzáilleszthető (jobboldali kép). Különböző méretű műanyag csúszdalapok állvány nélkül is kaphatóak.
A használaton kívüli fészer, vagy a kert végében lévő lepukkant szerszámos kamra felújítva és kicsinosítva a kislányok kedvenc kerti tartózkodási helye lesz, de újonnan vásárolt kerítéselemekből is könnyen összeszerelhető a babalak.
A babaházban minden megvan, ami az igazi nagy házban: tűzhely, mosogató csapokkal ellátva, a polcon pedig helyet kapnak a műanyag poharak az edényekkel (baloldali kép). A nyári melegben a falra szerelt lavórtartó lavórjában mosogatni is lehet (jobboldali kép). A szorgos kis kezek boldogan utánozzák a felnőttek munkáját.
Egy kivágott fa törzsét fűrészeljük különböző hosszúságú darabokra. Vonjuk be favédő anyaggal, majd fessük be kültéri festékkel. Állítsuk a talpára, ássuk be a földbe, és máris kész a mászóka. A festésben a gyerekek is segédkezhetnek. Egy vastag fatörzs körszeletei a földbe ásva az ugrándozni szerető kicsik ügyességét próbára tévő eszköz lehet.
A kiszuperált autó- és teherautó gumik mászókaként funkcionálnak színesre festve és egymáshoz erősítve. A fehérre festett, párnával ellátott autógumiból kényelmes ülőke, míg a termőfölddel megtöltöttekből növénytartók lettek.
A gyerekeknek szánt területet vidám, színes kerítéssel jelölhetjük ki. Mókásak az óriás színes ceruzákból összeállított kapuk. A kerítés lécek mintásra festését rábízhatjuk a nagyobb gyerekekre.
De nemcsak a kerítést, hanem a virágcserepeket, és a tűzrakóhely kijelölésére szolgáló téglák megfestését is feladatul adhatjuk az alkotásra vágyó gyerkőcöknek. A saját kezük munkájával díszített kertben még jobban érzik magukat az apróságok.
A kivágott fák után megmaradt csúf facsonkok is kínálják magukat a hasznosításra: kis tetővel, ablakkal, ajtóval ellátva manólakká varázsolhatjuk azokat a picik számára (baloldali kép). Sőt, talán még a tündérek is szívesen beköltöznek az ódon fa gyökerei köré mohával és kavicsokkal kialakított tündérkertbe (jobboldali kép).
A kertben adhatunk egy talpalatnyi helyet a kicsiknek, hogy maguk is kertészkedjenek, megéljék a magból kikelő növény csodáját. Egy lábakon álló fa növénytartó (balra) éppen elegendő kezdésnek erre a célra. A nagyobbak már egy jókora földdarabot is kaphatnak a kísérletezgetéshez. A házakkal tarkított fűszerkertecske (jobbra) kialakítása és gondozása komoly feladatot jelent egészen őszig.
Cecilia
animama 2014.05.18. 11:25:51
Cecilia 2014.05.19. 08:19:30
animama 2014.05.19. 09:26:22
Helmeci Vica 2015.06.25. 11:07:36