Jó társasággal, és más praktikákkal az elbutulás ellen
70 évesen újra iskolapadba ültem
Aquafitness óráink pár éve összekovácsolódott társaságát nyugodtan nevezhetem baráti körnek is, bár szinte csak a vízben találkozunk. Ám ott a tornamozdulatokra koncentrálás mellett (néha helyette) vidám csacsogás, nevetgélés keveredik az ütemes zene hangjaiba.
Egy ilyen alkalom után az öltözőben, Vera, az örök smiley face (mosolyarc) előadta, hogy bejelentkezett a memória-ambulanciára, mert újabban sokat felejt. Ugratni kezdtem, hogy remélhetőleg nem felejti majd el a címet. Szinte sejtettük az eredményt, hiszen Vera teljes szellemi frissességnek örvend, jó a humora, humorérzéke. A teszt is igazolta ezt, hiszen 31 kérdésből csak 2 hibapontja lett. Mivel azonban az a bizonyos bogár beleült az én fülembe is, „fellapoztam” a mindentudó google-t, azt kutatva, hogy mikortól van okunk aggódni szellemi állapotunk miatt. A válaszból megtudtam, hogy akkor például, „ha a saját lakásunkban nem találjuk a konyhát”. Tehát ha kimegyünk oda, de elfelejtettük, hogy miért mentünk ki, az még normális. Súlyosabb tünet, ha nem emlékszünk közeli barátunk nevére, elfelejtünk elmenni gyerekünk esküvőjére, napi eszközök, mint telefon, tv-kapcsoló használata nehezünkre esik, stb.
Minden Régiség-kortársam személyisége, habitusa, mozgáskészsége alapján dönthet arról, hogy tanulással, munkával, játékkal, kvízzel, tánccal, vízifitnesszel, kézimunkával, netán vörösbor, vagy kávé fogyasztásával veszi fel a harcát a rettegett kór ellen. Szerintem az a lényeg, hogy amit lehet, számára kedves és kellemes emberek társaságában tegye. Ne zárkózzon el az ismerősöktől, a külvilág ingereitől, mert a magányba süppedés, tétlenkedés, a feleslegessé válás érzete nemcsak depresszióhoz, de elbutuláshoz is vezethet.
Egy évvel ezelőtt kedves barátnőm biztatására bekapcsolódtam egy ingyenes OKJ újrakezdő angol nyelvtanfolyamba, mint örökös újrakezdő. Amellett, hogy heti kétszer 4 órában intenzíven edzettem az agyam tanulásra még képes darabkáját, egy csodálatos, impulzív tanárnő és szeretnivaló nebulók társaságába kerültem 40-től 70 évesig terjedő korosztályban. Nyelvi botladozásainkon jót nevettünk, de közben szépen haladtunk előre a beszédcentrikus órákon. 70 évesen újra iskolapadban dolgozatot írtam. Egy fokkal haladóbb szintre kerültem, de a tanfolyam legfőbb hozadéka számomra az volt, hogy egy olyan új közegbe kerültem, amelyben jól éreztem magam, ahol respektáltak, talán még szerettek is. A tanórákon lazítás végett egy 5-10 perces terefere is történt (magyarul) napi dolgainkról, kultúrélményeinkről, esetleg tanácsot adtunk-kaptunk problémáink megoldásában.
A héten tartottunk egy tanfolyamzáró „bulit” az osztályteremben (ivóvíz mellett), témazáró dolgozat helyett egy olyan izgalmas társasjátékkal, amivel tanárnőnk lepett meg bennünket. Dixit a neve, asszociációs játék, gondolatébresztő, képzeletet beindító, gyönyörű kártyákkal kell játszani legalább 4 embernek (mi heten voltunk, sajnos 3-an nem tudtak eljönni). Pontok osztogatásával még versengésre is ösztönzi a játékosokat.
Könnyítésképpen magyarul játszottunk, és persze közben jóízűen beszélgettünk. Megtudtuk, hogy Katika, aki megkapta tőlünk a legtürelmesebb, legmosolygósabb angol tanárnő titulust, aznap kezdett a középiskola nappali tagozatán „igazi” diákokat tanítani. Tapasztalatai nagyon vegyesek voltak. Amit kiemelt pozitívumként, hogy a gyerekek általában szeretik a feladatokat, de nem olyan kommunikatívak, mint mi, felnőtt „diákok”. Szerintem, ha jobban megismerik a tanárnőt, akinek 3 gyereke van, az egyik éppen középiskolás, fognak találni közös pontokat a társalgásra.
Visszatérve a mi különös „tanévzárónkra”: a szórakoztató társasjáték remek ötletet adott egyikünknek, aki könyvtáros. Elhatározta, hogy javasolja a Dixit, és hasonló társasjátékok vásárlását, amikkel be lehet vonzani a könyvtárba időst, fiatalt egyaránt. Mi pedig kaptunk az alkalmon, hogy szívesen tartunk bemutatót a könyvtárlátogatóknak, akik bekapcsolódhatnak a játékba. Természetesen ajánlatunk nem volt teljesen önzetlen, hiszen így újabb alkalmunk lesz osztálytársainkkal találkozni, és egy nagyot játszani, beszélgetni, nevetgélni, sőt új emberekkel megismerkedni.
Ma kaptam egy e-mailt, melynek gondolatait kiegészítésnek szánom:
Hogyan maradjunk fiatalok:
- Csak vidám barátokra tegyél szert. A siránkozások téged is elgyengítenek.
- Tanulj egész életedben! Ne hagyd az agyadat ellustulni. A tétlenkedő agy az ördög fenségterülete. És ezt az ördögöt úgy hívják, hogy elbutulás.
- Tanulj meg örülni az egyszerű dolgoknak is.
- Nevess gyakran, hosszan és hangosan! Az egyedüli lény, aki életed végéig veled lesz – az Te magad vagy. Légy ÉLŐ, amíg csak élsz!” (angolból fordítva)
- Szeresd az embereket! (idézet tőlem)
Annaróza