A Bory-vár
Kőből emelt szerelmi vallomás
Nyugdíjas klubunkkal ezúttal a „székesfehérvári Tádzs Máhál”-ként is emlegetett nagyszerű műalkotást, Bory Jenő építész, szobrász- és festőművész várát kerestük fel.
A borongós, esős reggel sem vette el kedvünket az utazástól, bíztunk abban, hogy mire odaérünk, jobb idő lesz. Így is történt, Fehérváron napsütés fogadott bennünket, a vár udvarán már csak a szebbnél szebb rózsák szirmain csillogó esőcseppek emlékeztettek a pár órával ezelőtti záporra.
Virágok a vár udvarán
Az utóbbi tíz évben immár harmadszor látogattam meg ezt a maga nemében egyedülálló műemléket, de most is lenyűgözött. A soktornyos épület mesebeli kastélyként emelkedik ki a virágok, bokrok, fák tengeréből. Maga a kert is gyönyörű, a vár pedig lélegzetelállítóan szép. Egy szerelmes férj álmodta meg, örök emléket állítva imádott felesége, Komócsin Ilona iránt érzett hitvesi szeretetének.
Története a következő. Bory Jenő 1912-ben vásárolta meg az egyholdnyi területet, amelyen akkor csak egy borospince és egy présház állt. Utóbbit még abban az évben lakássá bővítette, majd felette egy műtermet létesített. A várat 1923-ban kezdte építeni és élete végéig csiszolgatta, tökéletesítette. Budapesti lakásuk mellett ez volt a család második otthona, és műterem maga, valamint ugyancsak festőművész felesége számára.
Bory Jenő saját tervei alapján, gyakorlatilag egyedül, csak minimális segéderő igénybevételével építgette művét, 40 nyáron keresztül.
A kupolák, az oszlopok, a lépcsők, a medencék és díszkutak, a szobrok, az ajtó- és ablaktokok egytől egyig kvarcbetonból készültek, az építész úttörő volt ennek az anyagnak az alkalmazásában. A vár a Guiness rekordok könyvében is szerepel, mint a világ legnagyobb építménye, amit egy ember egymaga saját két kezével felépített. Balra a lakótorony, mely a Bory családot szimbolizálja
Érdekesség, hogy a lakótorony a Bory családot szimbolizálja. A kétcsúcsú tető magát a házaspárt, amelyből a kakasos az asszony, „mert a hölgyek mindig arra fordulnak, amerre a szél fúj”, mondta maga az alkotó. A két egyforma kupola a pár ikerlányait, míg a legkisebb az utolsónak született fiúgyermeküket jelképezi.
Boryné és Bory Jenő mellszobrai
Bory Jenő lángoló szerelemmel szerette hitvesét, akinek alakját legalább nyolc alkotásban csodálhatjuk meg. Az egyik mindjárt a bejárat közelében, egy betonfalon látható portré, alatta egy szerelmes verssel, amelyet a szobrász maga írt és vésett kőbe. Egy másik szobor a Hitvesi szeretet kápolnájában található. Ezeken kívül még több költemény, szobor és festmény tanúskodik a művész érzelmeiről.
A művész feleségének mellszobra, alatta a hozzá írt versei
Több órán keresztül lehetne barangolni ebben az elvarázsolt kastélyban, hiszen legalább 500 műalkotás, festmény, szobor, mozaik, dombormű, kőfaragás, véset stb. díszíti a belső tereket, az udvart és a galériákat. Ezek legnagyobb része a művészházaspár keze munkája, de több ismert kortárs festő művét is megtalálhatjuk a műteremben.
A műterem
A kertben és a teraszokon Bory Jenő művésztársait megörökítő szobrokat láthatunk, köztük van Munkácsy Mihály, Blaha Lujza, Benczúr Gyula stb. Az egyik terasz az Elefántos udvar nevet viseli, a hátán – úgymond – a várat tartó elefántszobor után.
Az Elefántos udvaron az Elefánt szobor
A várkaput őrző két torony – a Zászlós és a Csúcsos torony – között lépünk be az elegáns belső udvarba. A két torony között kifeszített láncon egy hatalmas pallos lóg, amely a várúr pallosjogát szimbolizálja, ám, mint majdnem minden, ez is betonból készült.
A betonból készült pallos
Parádés csigalépcsőn lehet felmenni a kilátóba, ahonnan nagyszerű látvány tárul az ember szeme elé – beláthatja az egész várat. 10 évvel ezelőtt még én is vállalkoztam erre, most már nem.
Feljárat a toronyba
Csak lentről gyönyörködtem a Százoszlopos udvart három oldalról körülölelő árkádsorban, amelynek alsó szintjén Bory Jenő templomi és köztéri plasztikáinak eredeti gipszmintái láthatók. A felső szinteken pedig a magyar történelem nagy alakjai – királyok, irodalmi hősök, dalnokok – sorakoznak.
A százoszlopos udvar
A második világháború alatt kisebb károk érték az épületet, amelyek rendbehozatalán, kijavításán élete végéig dolgozott az alkotó. A vár egyik falában, illetve mellette láthatunk is néhány ágyúgolyót és repeszmaradványokat.
A Bory-vár ma magánmúzeum. A szobrász leszármazottainak tulajdonában van, akik az általuk létrehozott alapítvány segítségével tartják fent és működtetik. A világ különböző részein élő utódok beosztják egymás között a felügyeletet és a rájuk eső időszakban beköltöznek a vár lakóhelyiségeibe.
Tádzs Máhál: muszlim mauzóleum, amelyet az indiai Agra városban építtetett Sáh Dzsahán mogul sah, az 1631-ben gyermekszülésben elhunyt, szeretett felesége emlékére.
A képek saját felvételeim.
Miranda
gigabursch 2022.06.06. 02:31:58
Miranda47 2022.06.06. 08:11:47
laci_52 2022.06.07. 15:38:10
Miranda47 2022.06.07. 18:03:36
laci_52 2022.06.08. 00:07:10
Le a spammerekkel · http://ketkerekenoutival.blog.hu/ 2022.06.09. 23:01:05
Régiségeknek 2022.06.10. 13:44:32