Görög mitológia a pesti Belvárosban
Impozáns épületek sgrafittókkal, domborművekkel, szobrokkal
Az Idegenvezetők Világnapján idén is izgalmas programok közül lehetett válogatni. Egy érdekességekkel teli belvárosi sétáról számolok be az alábbiakban.
A séta az 1876-ban megnyitott Egyetemi Könyvtár neoreneszánsz épületétől indult. A homlokzaton tizenkét tudós arcképe és többnyire allegorikus nőalakok, Than Mór művei láthatók, Hippokratész arcképe alá azonban egy mitológiai alak, Hügieia képét festette a művész. Az ő neve a higiénia szavunkról lehet ismerős, a serlege és a kígyója pedig a gyógyszertár szimbólumáról.
Az Egyetemi Könyvtár épülete a Vasárnapi Újságban 1875-ben. Forrás: picryl.com
Egyetemi könyvtár - Justitia és Hügieia Than Mór sgrafittóin, saját felvétel
A Nereidák kútja (1835) csak pár lépés az Egyetemi Könyvtártól. A nereidák tengeri nimfák voltak az ókori görög mitológiában. Általában csoportosan bukkantak elő, van olyan leírás, amely 50 nereidát említ. A nereidát feleségül is lehetett venni, de a házasság nem lett boldog, mert a nereida nem érezte jól magát a szárazföldön, mindig visszavágyott a tengerbe – mesélte az idegenvezető.
A kút 1984-ben. Forrás: Fortepan/Fortepan/Album020
A Ferenciek tere túloldalán a Hyatt Párisi Udvar szálloda historizáló épületét a XX. század elején a Belvárosi Takarékpénztár székháza számára alakították ki.
A külső falakon a hírvivő, a kereskedők istene, Hermész feje és szárnyas hírnökbotja jelenik meg.
Domborműves Hermész-fej a Párisi Udvar tér felőli homlokzatának második emeletén Zsolnay kerámiából, saját felvétel
Hermész botja a Párisi Udvar Petőfi Sándor utcai homlokzatán Zsolnay kerámiából, saját felvétel
A banképületek egymást érték a Belvárosban Hermész-fejek garmadájával, sőt a Petőfi Sándor utcában egy volt bankházon ma is látható a Hermes udvar felirat.
A Városház utcában a Fővárosi Önkormányzat monumentális, 300 éves barokk épületén a bejárat fölött a Háború és a Béke (más értelmezések szerint Pallasz Athéné a lándzsával és talán a Múzsa a pálmaággal) szobrai láthatók, közöttük egy Atlasz-szobor tartja a vállán az égboltot (lásd a nyitóképen).
A séta a Vörösmarty téren ért véget, a Váci u. 1 előtt. Az utca legelején az úttest díszburkolata kirajzolja a régi pesti városfal 1789-ben lebontott Váci kapujának kontúrját. A gyönyörűen felújított, hatalmas épületet Alpár Ignác tervezte, a tér felőli bejáratot Zeusz vigyázza.
Zeusz dombormű Forrás: Köztérkép
A Wikimedia Commons-ról származnak azok a fotók, amelyeknél nem tüntettem fel a forrást.
LUJZA
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!
Lujza65 2024.04.22. 21:10:20