Gázkonvektor helyett klímával fűtök
Időigényes és idegtépő engedélyezési eljárásokon vagyok túl
Éppen most lettem túl egy féléve zajló huzavonán, ami a szerény lakásomba történő klímaberendezés beszerelésével kapcsolatos.
Nálam ez a munkálat két okból is szükségessé vált. Egyrészt a dráguló gázdíjak miatt, ám ennél fontosabb okom is volt, mégpedig a riasztó berendezésem szirénázása, ami jelezte a szénmonoxid jelenlétét a lakásomban, ami akár halálos kimenetelű is lehet. Sok próbálkozás után sem sikerült megszüntetni a veszély forrását. Így lezártuk a gázfűtéses konvektort és következett a klíma felszerelése, majd a teljes villanyvezeték cseréje. Ez egy saját lakóház esetében könnyebben megoldható, ám én egy bérleti joggal rendelkező, havi bért fizető lakos vagyok, ahol a lakás az önkormányzat tulajdona. Betartandó törvények halmaza várt, még az apróbb munkálatok esetében is, nem beszélve arról, hogy ezek a törvények állandóan változásukat élik.
A megoldás kemény diónak bizonyult. A munkálatok előtti és alatti szabályokat a Társasház Szervezeti és Működési szabályzata írja elő, s ez igazi kihívás volt. Pl. szükség volt a társasház minden lakójának beleegyezésére, a DÉMÁSZ és DÉGÁZ energiakereskedelmi kirendeltségeivel való többszörös egyeztetésre, tovább már nem is folytatom.
De volt egy nagyszerű villanyszerelőm, akinek az aprólékos és felelősségteljes munkája dicséretet érdemel. Ő volt az, aki minden részletre odafigyelve megoldotta otthonom elektromos hálózatának cseréjét. Ezentúl több villamosenergiát fogyaszthatok a megengedett mennyiségből és kevesebb gázt. Az eredmény később lesz igazán lemérhető.
Ha nincs saját lakásod, úgy többszörös engedélyeztetésre számíts, ami időigényes és idegtépő. A „kemény dióra” vonatkozó végső kalapácsütés így zárult: „A munkálatokat ön a saját költségén köteles elvégezni, amely vonatkozásban a későbbiekben semmilyen költségtérítés nem igényelhető”.
A képek saját felvételeim
Zsazsa