Gyerekkorunk házi tésztái
Amikor bőven volt tojás, nekiálltak tésztát gyúrni
Gyerekkoromban minden tészta házilag készült otthon. Nagymamáim és anyukám is mestere volt a gyártásának. Sokszor figyeltem ámulva, ahogy az éles késsel metélték, formázták az egymásra pakolt tésztacsíkokat. Egyik mamám hosszú estéken át, végtelen türelemmel sodorta a miniatűr csigatésztákat, morzsolta a tarhonyát.
Húgom tésztái és tésztagyártó gépei Kép forrása: Miranda
Én nem örököltem a tudományukat, ám a húgom igen. A mai napig maga készít otthon mindenféle száraztésztát: cérna- és szélesmetéltet, kis- és nagykockát, csuszatésztát és tarhonyát. Ellátja velük az egész nagycsaládot, barátokat is. Igaz, már csak a gyúrást végzi kézzel. A nyújtáshoz és a formázáshoz a gépeit hívja segítségül.
Képek forrása: Miranda
A bolti készítmények a nyomukba sem léphetnek ezeknek az isteni tésztáknak.
Miranda
Rostán dörzsölték át a tarhonyát
Rosták a Kunszentmártoni helytörténeti kiállításon Kép forrása: Miranda
Nyáron, amikor bőven volt tojás, nekiálltak tarhonyát készíteni az asszonyok. Nagy, gömbölyű aljú fateknőben gyúrták a csupa tojás tésztát, ami azt jelentette, a gyúráshoz tojáson és liszten kívül mást nem adtak. Keményre kellett gyúrni, hogy a rostán át tudják dörzsölni a tésztát (innen a dörzsölt kézi tarhonya elnevezés). Ezzel az eljárással apró- és nagyobb szemű tarhonyát készítettek, a rosta lyukméretétől függően. Utána nagy asztalon, tiszta fehér lepedőn, lehetőleg forró nyári napon kiteregették, megszárították a tarhonyát. Persze gyakran átkevergették, hogy egyenletesen száradjon. A kész, csontszáraz tarhonyát aztán felakasztva, vászonzacskókban tárolták. A mi környékünkön aránylag sok tarhonyát használunk, nagyon kedveljük a krumplis tarhonyát, mint egytálételt, de pörköltek mellé a pirított tarhonya köret is igen gyakori.
Tápéi tarhonya fesztivál 2011-ben Kép forrása: Szegedi Sári
Szeged mellett, Tápén, nyáron tarhonya fesztivált is rendeznek. Ennek a fesztiválnak a kitalálója, megszervezője kedves barátnőm férje, az azóta már elhunyt Szalkai János volt. Ő volt a Tápéi Népi Együttes vezetője. Azóta is minden nyáron megrendezik a fesztivált a művelődési ház udvarán, a környék megtelik finom illatokkal.
Brigitta
Mariska néni fateknőben gyúrta a tésztát
Forrás: Wikimedia Nagyharsány, helytörténeti kiállítás
Városi bérházban laktunk gyerekkoromban. Minden tavasszal eljött hozzánk Mariska néni, aki a száraztészta készítés mestere volt. Előtte nagymamám megvette a piacon az ismerős termelőtől a tojásokat (általában húsvét után, amikor olcsóbb volt a tojás). Szerettem nézni, ahogy Mariska néni fehér kötényében szorgoskodott. Egy fateknőben gyúrta meg a tésztát, majd előkerült a spájzból a nagy gyúródeszka, amin a vékonyra nyújtott tésztából a különböző alakú, más-más ételekhez való száraztésztákat elkészítette.
Tápéi tarhonya fesztivál. 2011-ben Kép forrása: Szegedi Sári
A kész tésztát nagymama fehér damaszt terítőre szétteregette, hogy megszáradjon. Száradás után a tészták selyempapírral bélelt papírdobozokba rakva a spájz polcain vártak felhasználásra. Nagymamám még megérte az olasz tésztagépek megjelenését, anyukámmal közösen meg is tanulták a használatát.
Kép forrása: Fortepan Bauer Sándor
Kedvencem volt a lebbencsleves, ami pirított kockatésztával készült, de imádtam a vasárnapi húslevest is, ami hajszálvékony cérnatésztával volt az igazi. A főtt tészták közül a széles metéltből készülő, szilvalekváros mocskos tésztát szerettem a legjobban. A paprikás krumplistészta, mely fodros nagykockából készült, ugyancsak gyakran került az asztalunkra kovászos uborkával.
Nosztalgiával gondolok vissza a kézzel gyúrt tésztákra és az azokból készülő egyszerű ételekre!
Kiemelt kép: Tápéi tarhonya fesztivál 2011-ben Kép forrása: Szegedi Sári
Cecilia
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!