Városi túlélő kánikulában
Mi minden legyen a táskánkban?
A nyári extrém hőség mostanában visszatérő jelenség, mely sokunkat megriaszt. Ilyenkor behúzódunk hűs otthonunkba és ott próbáljuk túlélni a nehéz napokat. De van, hogy mégis muszáj kilépni, és egyébként se jó, ha hosszabb időre „hibernáljunk” magunkat, főként ha egyedül élünk. Íme néhány tipp, hogy mire figyeljünk a nagy melegek idején, ha elhagyjuk az otthonunkat.
Ha napközben nagyon magasra kúszik a hőmérséklet, célszerű a kora reggeli, vagy késő esti órákra ütemezni a házon kívüli teendőket – hacsak nem kell meghatározott órákhoz alkalmazkodnunk.
Van néhány dolog, ami mindig legyen nálunk, rajtunk. Az ivóvizet vihetjük kulacsban vagy műanyag palackban. Én egy két és fél decis kis műanyag palackba töltök friss vizet és az van mindig a táskámban – mert nem szeretek nehezet cipelni. A kulacs előnye, hogy vállra/nyakba akasztható és hosszabb ideig hűvösen tartja az italt. Ugyancsak van mindig a táskámban (leggyakrabban a hátizsákomban) – egy textil karimás kalap, amit felteszek a fejemre, ha hosszabb ideig tartózkodom napos helyen. Egy vékony (turkált) nagy batiszt sál kicsire összehajtva egy nejlon zacskóban lapul a táskám mélyén. Ez több cél szolgálhat. A nagy melegből egy légkondival lehűtött helységbe lépve jól jön egy gyorsan előkapható könnyű sál, amit a vállamra terítek, ha ujjatlan ruhában vagyok. Tűző napon állva, vagy sétálva is használtam már. Kánikulai neszesszeremben egy kis zokni is van. Más fázós lábúaknak is jól jöhet klímás helységben tartózkodva.
A bőrgyógyászok figyelmeztetnek, hogy napvédő krémet használjunk, mert az erős az UV sugárzás akár 10 perc alatt is kárt tehet a bőrünkben. Érdemes a szezon elején beszerezni egy legalább 30 faktoros vagy e feletti fényvédőt, amit otthonról való elindulás előtt kenjünk magunkra, de ha strandra megyünk, legyen nálunk, mert fürdéskor, zuhanyozáskor 2 óránként újra fel kell kenni.
Az ember a nagy melegben izzad és olykor légszomjjal küzd. Hasznos apróság, ha nedves törlőkendő van nálunk (egy pár darabot tartok csak a táskában egy kis dobozban). Dédanyáink jól tudták, hogy egy összecsukható és szétnyitható legyező milyen jól jön, ilyen manapság is olcsón beszerezhető. Ez kis helyen elfér, csak megtaláljuk, ha éppen elő akarjuk kapni, mondjuk egy befülledt buszon.
Aztán van néhány más apróság, ami mindig jó, ha van nálunk, nem csak a kánikula idején: papír zsebkendő (vagy textil zsebkendő), egy kis keksz, ha megéhezünk, egy szem cukor, ha kapar a torkunk.
Szűkségünk lehet napszemüvegre, hogy szemünket megvédjük az éles fénytől. Aki azonban eleve szemüveges, annak gond, hogy a napszemüveget lecserélje a dioptriás szemüvegével akár egy rövid időre is. Jó megoldás lehet egy fényre sötétedő dioptriás szemüveg elkészíttetése. Ugyancsak praktikus segítség a szemüvegre rácsíptethető, szár nélküli műanyag sötétítő lencse, amit optikusoknál lehet beszerezni. Nekem ez nagyon bevált. Még két apróság, ami jól jöhet, ha nálunk van: olyan rovar riasztó, mely szúnyogtól és kullancstól egyaránt megvédhet, valamint olyan kenőcs, mely csípés esetén segít. Aki allergiás a rovarcsípésre, jól teszi, ha ezeket is magánál hordja. Unokámat csípte meg egyszer egy darázs, „életmentő” volt a buszon egy utas a nála lévő kenőccsel.
Hogy mindezen holmikat milyen táskába, vagy táskákba pakoljuk, az eldöntendő kérdés. Én nem szeretek több táskával elindulni, egy nagyobb, vállra akasztható ridikül van nálam általában, amiben van egy vagy több kicsire összehajtható zsák, amit előveszek, ha vásárolok. Ez vállra, vagy akár hátra is felvehető, mert szeretem, ha a kezem szabadon marad, hogy a járműre felszálláskor kapaszkodni tudjak. De van, aki eleve két táskát visz magával: egy kicsi retikült és egy nagyobb bevásárlótáska szerűséget, amiben bőven van hely a vásárolt cuccoknak. A táska megválasztásában az is szempont, hogy legyen olyan külső, vagy akár belső zsebe, ahonnan kotorászás nélkül gyorsan elérhető a mobiltelefon, a pénztárca, a kulcs vagy a zsebkendő. Persze, ezeket mindig ugyanarra a helyre tegyük. A mostanság kapható átlátszó, különböző méretű simítózáras tasakok alkalmasak arra, hogy kis helyre összepréselve tároljunk tárgyakat a táskánkon belül.
Fiatalkorban is fontos, de idős korban elengedhetetlen, hogy jól szervezettek legyünk, mellyel feledékenységünket és egyéb hiányosságainkat előrelátó módon kivédhetjük.
És még valami: személyes találkozásra, beszélgetésre a hozzánk közelállókkal a nagy melegek idején is kerítsünk sort! Találkozhatunk ilyenkor egy park hűs fái alatt estefelé, vagy egy légkondis bevásárlóközpontban.
A derültség kedvéért végezetül elárulok egy műhelytitkot. Ennek az írásnak a képeit a mesterséges intelligencia (MI) készítette (az igazi fotókat nem tudnánk megfizetni). A képek elkészítése egy folyamat volt, melynek során MI-vel hosszas oda-vissza csevegésben álltam. MI nem csak megértette, hogy milyen képek megalkotására kérem, hanem tippeket is adott: "Mit szólnál például egy olyan jelenethez, ahol a barátnők esetleg együtt sétálnak hazafelé a macskaköves utcákon, napernyő alatt?" Megtetszett ez a szokatlan ötlet, és "megrendeltem" tőle a képet. Az alábbi derűs jelenet született:

Mindenkinek ügyes kánikulai túlélést kívánok!
Képek forrása: Microsoft Copilot mesterséges intelligencia
Cecilia
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!