2025. júl 09.

Tingli-tangli kabaréműsor, Gólya áruház

írta: Lujza65
Tingli-tangli kabaréműsor, Gólya áruház

Szecessziós plakátművészet a Nemzeti Galériában - 2. rész

upor_pinterest_1.jpg

 A kiállítást magát Faragó Géza 1912-es Tungsram-plakátjával reklámozza a Nemzeti Galéria. Faragó Gézának több plakátjára figyeltem fel, divatáruházakat, egyéb kereskedelmi cégeket, kávéházakat, színielőadásokat hirdet, humorral és öniróniával. A Tőzsdepalota oldalában levő Upor kávéházban tartandó Tingli-tangli  kabaréműsor plakátján a pesti éjszakai élet népszerű figurája, Faragó maga is megjelenik, ahogy a Carneval és Ibolyaest plakátokon is.
ibolya_2.jpg
A Nagymező utcai Gólya Áruház plakátja 1910-ben készült. Kezdetben itt gyermek- és női ruhát árultak, később az áruház kicsit odébb, a Nagymező és a Király utca sarkára költözött, még a 70-es évekből is emlékszem rá, bizományi, vagyis használtcikk-áruházként. 

golya.jpgHeckenast Gusztávnak az Ibach gyártmányú zongorákkal kapcsolatos szolgáltatásait reklámozza Faragó Géza 1914-es plakátja. 
zongora_4.jpg

Meglepve fedeztem fel, hogy a Corvin Áruház megnyitását hirdető 1926-os plakátot a 2022-es kiállításon is láttam, így ebbe a cikkbe már nem vettem bele. Ám a cikkre készülve utánanéztem a művésznek az interneten, hiszen egyáltalán nem ismertem. Kiderült, hogy 2001-ben készült róla egy TV-dokumentumfilm, amelyben Faragó Géza lánya, Kitty is szerepelt. Úgy tűnt, a nava.hu-n meg lehet nézni a filmet. Ez nem ment egészen simán, mert a film nem ún. „szabad műsor”, vagyis otthon nem, hanem csak NAVA-ponton lehet megnézni. A helyi könyvtár is ilyen, elmentem, meg kellett mondanom előre, hány perc időt kérek. A könyvtáros beállította az időt és adott egy fejhallgatót is (mert a hangot az olvasóteremben csak így lehet hallani). Nem jól becsültem meg az időt, félúton le kellett állítani a filmet és még pár percet kérni. Végül sikerült a nagy vállalkozás, többek között megtudtam: Faragó Géza a Király Színház, később az Operettszínház szcenikusa, jelmeztervezője is volt, a filmben csak úgy repkedtek egymás után a pompás jelmeztervek. Elhatároztam, hogy – ha már így alakult – bemutatok egy ilyet is.

Sok keresgélés után eljutottam a Széchényi Könyvtár honlapjára, ahol két különböző digitális képgyűjtemény van, és – igen! – az egyikből sikerült letöltenem Lehár Ferenc: Három grácia c. operettjéhez a Rózsa jelmeztervét 1923-ból. 

lehar_3_gracia_1.jpg

A látványos kiállításra visszatérve, az még a nyári kánikulában is igazi kulturális csemege. 

A képek forrása: a Tingli-tangli és a Carneval plakát forrása: MNMKK OSZK Magyar Digitális Képkönyvtár,  a jelmezterv forrása: MNMKK OSZK Digitális Képarchívum, a többi kép saját felvétel.

Lujza 

Szerzői jogvédelem

Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!

 

Látogass el közénk, blogunk

  facebook csoportjába,  

ahol reggel és este is valami érdekessel várjuk követőinket, kedvelőinket. 

Iratkozz fel blogunk

VIDEÓ CSATORNÁJÁRA is,

hogy értesülj legújabb videóinkról!

Szólj hozzá

kultúra kiállítás múzeum szecesszió plakátkiállítás Lujza Fragó Géza