Családi kirándulás Sárospatakon
A napok óta oly kitartó esőfelhők is eloszlottak kirándulásra lelkes készülődésünk láttán, ugyanis indulásunk reggelét mosolygó napsütés köszöntötte. Őszi, családi kirándulással egybekötött blogtalálkozó úticélja Sárospatak és környéke, bloggertársunk lakóhelye.
Magyarország délkeleti városából pár órás autókázással értük el az általunk eddig még nem látogatott történelmi városkát. Szálláshelyünk kiválasztása nem okozott sok fejtörést. Az interneten foglaltuk le a számunkra megfelelő 3 szobás, földszintes, jól felszerelt , kényelmes , igazi falusi tornácos házat . Mint kiderült, Végardó területe hétvégi otthonunk, amely terület 1968-ban lett Sárospatak városrésze . Egy nagyonis élő, nyüzsgő város falusias csendjében nyugovóra térni, nagyfiam álmai megvalósulását jelentette . Itt a közelben található a folyamatosan megújuló , szépülő gyógyfürdő is, ami nemcsak a mi régiségek (mármint nyugdíjas) csontjainknak nyújt enyhülést, gyógyhatást, hanem fiatalabb családtagjaink is csobbanhatnak a bébi-tan-élmény ,-és úszómedencékben. Hűvösebb évszakban az időszakosan fedett medencében.
A másnapi napsütésben tett belvárosi séta alkalmával igazi lüktető-városi atmoszféra vett körül bennünket. A főutcáról letérve egy kedves kis parkban találtuk magunkat. Ahol parkban lábunkat pihentetvén szedegettük elő a már majd feledésbe merült sárospataki ismereteinket. Egymást kisegítve frissítettük fel, hogy az elsők között volt a város az iskola alapításban , itt tanított Comenius, kora haladó gondolkodású pedagógusa , akinek nevét ma is őrzi az itt működő Tanítóképző Főiskolai kar. Itt robbant ki a Wesselényi – összeesküvés …. mikoris fiam térített vissza bennünket a jelenbe, azzal a kérdéssel, hogy:- „ Tudjátok-e, hogy nap, mint nap a szemünk előtt van a sárospataki vár? „ - Nem várta meg ráncokba borult homlokunk mögötti töprengésünk eredményét. Elővette, és mutatta, hogy az ötszáz forintos papírpénzünk hátoldalán éppen ez a vár van.
Utunkat a vár felé folytattuk. No jó, bevallom , eddigre előkerült az okos telefon is. Számunkra új ismeret volt, hogy hajdan a Dobó család birtoka volt a vár, itt volt Balassi Bálint esküvője Dobó Krisztinával, amely frigyet azonban peres eljárás után érvénytelennek nyilvánítottak. Ezt követő évszázadban a Lorántffy család birtokolta a várat, és Lorántffy Zsuzsanna hozományaként I. Rákóczi Györggyel kötött házassága révén került a Rákóczi birtokba. A már generációk óta Rákóczi birtokban levő sárospataki várban töltötte kisgyermek éveit II. Rákóczi Ferenc. A mai várban látható II. Rákóczi Ferenc száműzetésében faragott karosszékének másolata.
A történelmi szemlélődést követő napon a városból autóval indulva ugyan, majd gyalogosan jártuk a szemet gyönyörködtető Malomkő tanösvény piros jelzéssel ellátott turistaútját a Megyer –hegyi Tengerszemhez. Ami tengerszem nem természetes tengerszem. A valamikori bányaterület az idők folyamán csapadékkal telítődött, és alakult ki a ma látható tó, azaz a tengerszem .
Ez volt kirándulásunk utolsó, tervezett célpontja Sárospatak látnivalóiból . Szép emlékekkel, feltöltődve indultunk hazafelé.
Izzy