Zöldséges halleves: a szoljánka
Kiadós egytálétel, ami húsból is elkészíthető
Mi más jelenhet meg a magyar ember lelki szemei előtt, ha a halleves szót hallja, mint a híres-nevezetes halászlé? Engedtessék meg nekem, hogy kizökkentsem a kedves olvasókat ebből a sztereotípiából, és bemutassak egy különleges orosz levest, amit a régi falusiak többnyire halból főztek, s sűrűsége miatt egytálételként fogyasztottak. Íze pikáns, savanykás. Az én családom imádja a halat, ezért én is abból szoktam készíteni, lazacgerincet vásárolok hozzá. Ez nem más, mint a lazactörzsek gerince, amin még sok halhús van. Nagyobb piacokon kapható, igen baráti áron, kilója 400-500 Ft. Aki nem szereti a halat, megfőzheti marha-, sertés- vagy akár csirkehúsból is, a vegetáriánusok pedig gombából (de ehhez szárított erdei vargányára vagy tinórura van szükség).
Ebből a levesből, mint ahogy a gulyáslevesből vagy bablevesből, nem lehet keveset főzni. Ha egytálételként fogyasztjuk, többet is eszünk belőle, mint egy átlagos levesből.
Hozzávalók 2,5-3 liter leveshez
40 dkg hal vagy hús
1 fej hagyma
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
4-5 kovászos vagy vizes uborka (semmi esetre sem ecetes)
1 doboz paradicsompüré (7 dkg)
10-15 dkg natúr olivabogyó (zöld vagy fekete, vagy vegyesen, akár kapribogyó is)
1 citrom
ízlés szerint erős paprika
só, bors, babérlevél
A tálaláshoz:
tejföl
citromkarikák
apróra vágott zöldpetrezselyem, kapor, zeller
Elkészítés:
A halat vagy a húst szemes borssal, babérlevéllel és kevés sóval puhára főzzük 2,5- 3 liter vízben. Vigyázzunk a sóval, mert az uborka és az olajbogyó is sós! Leszűrjük és a lével dolgozunk tovább.
Az apróra vágott hagymát megdinszteljük, majd hozzáadjuk a szintén apróra vágott répákat, tovább dinszteljük. A végén beletesszük a paradicsompürét és még egy kicsit sütjük. Majd a forrásban levő leveshez adjuk és 15 percig kis lángon főzzük. Az olajbogyót félbe vagy negyedekbe, az uborkát pedig kisebb kockákra vágjuk, hozzáadjuk a leveshez. Az olajbogyó levét is beleöntjük és még kb. 10 percig főzzük. Egy negyed citromot is teszünk bele, héja nélkül, és aki szereti a csípőset, használjon bátran erős paprikát. A halat lehetőség szerint szálkátlanítjuk, ha hússal készítjük, azt apró kockákra vágjuk, és visszarakjuk a levesbe. Egyet még forralunk rajta. A húsos változatban belefőzhetünk apróra vágott sonkát vagy virslikarikákat is. A maradék citromot felkarikázzuk és tálaláskor minden tányérba teszünk egyet. Tejföllel és az apróra metélt zöldfűszerekkel kínáljuk.
Wikipédia: „A szoljánka (солянка) egy tartalmas orosz étel, egy hús-, hal-, vagy gombafőzet alapú sűrű, gazdagon fűszerezett leves. A levest eredetileg селянка-nak, azaz szabadon fordítva falusinak (falusi levesnek) nevezték, amit a falu (село) szóból származtatnak."
Jó étvágyat!