Hetvenen túl kezdtem el a nordic walking gyaloglást
Túrával töltöm a hétvégéket
2020. januárjában írtam arról, hogyan találtam rá kedvenc sportomra, a nordic walkingra, hogyan kezdtem el hetvenen túl gyalogolni, milyen hatással van a szervezetre, a lelki egészségre és mennyi olyan helyre eljutok városom körül (Szeged), ahol még sosem jártam.
Most 2021. októberét írjuk és már 2 év telt el a kezdés óta, de változatlan kedvvel járok edzésre és túrázni, kivéve, ha nagymamai teendőim szólítanak, vagy az ízületeim a frontokra reagálnak. Szorgalmasan járjuk majdnem minden hétvégén városunk környékét és szép, dél-alföldi megyénk helységeit. Télen a hideg sem tart vissza, nyáron csak a nagy melegben tartunk szünetet.
Hanem 2020. márciusában beütött a vírus. Se edzés, se túrák, idősek csak délelőtt mehettek boltba, piacra, mindenki otthon volt, elzárva mindenkitől. Közülünk a bátrabbak kimerészkedtek a várost védő töltésre és ott gyalogoltak, én otthon tornáztam minden reggel, és az ablakhoz ülve napoztam. A karanténnak június közepén hivatalosan vége lett, újrakezdtük az edzést és a túrákat.
Havas Boldogasszony-templom
Az edzések színhelye a Mátyás tér, ahol egy középkori, több, mint 500 éves templom áll: a Havas Boldogasszony-templom, más néven Alsóvárosi Ferences Kolostor és Templom. 1456-ban innen indult Kapisztrán János szerzetes kereszteseivel Nándorfehérvárra, Hunyadi János megsegítésére a törökök elleni harcban.
A tér kerülete kb. 800 méter, egyik oldalát fasor övezi, másik felén játszótér, kutyát sétáltatók kedvenc helye, jógázók is tartanak itt foglalkozásokat. Jól megfér itt mindenki. Mi a tér szélén rójuk a köröket, általában 4-5 kört tudok megtenni az 1 órás edzés alatt, de a fiatalabbak akár 6-7 kört is. A templom harangja este 6-kor szólal meg, ebből tudom, hogy a 3. körnél tartok. Nagyon szeretem ezt a teret, hihetetlen kisugárzása van, számomra ez a nyugalom tere.
Mátyás tér
Az edzést esőben, hóban, fagyban, melegben is megtartjuk. A hátizsákban ott az esőkabát, télen a fejlámpa, hogy a buckás földön a sötétben ne botladozzunk. A végén még tornázunk, nyújtunk egyet-kettőt, majd körbe állunk, megkocogtatjuk a szomszéd botját és Marcsi, az edzőnk elmondja, hogy milyen túrát tervezett a hétvégére. Egy lazább túra kb. 6 km, egy erősebb akár 15 km is lehet.
Sok helyen jártunk már, úgy gondoltam, hogy egy-két érdekes helyet kiválasztok és azokról mesélek.
A Csodarét
Többször jártunk már az Ásotthalom-Mórahalom között elterülő Csodaréten. Február végén, március elején virágzik az egyhajú virág és utána nyílik sorban a többi virág: epergyöngyike, mezei tyúktaréj, pusztai madártej és így tovább, majd az árvalányhaj, május közepétől az orchideák, mocsári kardvirág. Lehetetlen mind a 251 fajt felsorolni, ezekből 19 védett és 3 fokozottan védett. A rét a sokszínűsége miatt kapta az elnevezést. A tanösvényt járva a kihelyezett táblákról tájékozódtunk.
Boldog vagyok, hogy rátaláltam arra a sportra, ami nemcsak jót tesz az egészségemnek, hanem csodálatos élményeket is szerez a természet szépségeiben gyönyörködve.
Folytatás következik
1. kép: a Csodarét Képek forrása: saját felvételek
Sári
gigabursch 2021.10.21. 17:02:53
(A templom messze sokkal régebbi)