Tuti tippek takarékoskodáshoz
Hogyan spórolhatunk a háztartásunkban?
Napjaink történéseinek fényében kulcsfontosságú szerep jutott a témának: hogyan spórolhatunk a háztartásunkban? Átgondoltam, milyen tippeket tudnék adni ehhez. Nem nagy horderejű dolgokról van szó, de sok kicsi sokra megy.
Villany
Úgynevezett „okos” konnektorokat használok, amelyek lekapcsolhatók. Ha nincs szükségem a hozzájuk csatlakoztatott készülékre, egy kattintás, és máris áramtalanítottam.
Tudnivaló, hogy a készenléti állapotban levő tévék, konyhai gépek, komputerek stb. is fogyasztanak minimális áramot. Még a bedugott telefontöltő is. Ezt küszöbölöm ki a modern dugaszoló-aljzatokkal. Vannak olyanok is, amelyek távvezérléssel működtethetők, tehát a be- és kikapcsoláshoz még csak fel sem kell állni a fotelból, nem kell lehajolgatni. Tűzvédelmi szempontból is biztonságosak. És persze ügyelek rá, hogy mindig csak ott égjen a villany, ahol éppen tartózkodom.
Saját kép
Az otthonomban levő összes lámpában, csillárban áramtakarékos LED-izzók égnek. Ezek nem olcsók ugyan, de hosszú távon nagyon megérik a pénzt, mert keveset fogyasztanak és élettartamuk legalább két év, míg a hagyományos villanykörtéket két-háromhavonta cserélni kell.
Van a lakásban klíma, de ezt csak módjával használom. A mostani extrém hőséget úgy próbálom kirekeszteni, hogy napközben zárva tartom az ablakokat és lehúzom a redőnyöket. Éjjelre viszont minden ablakot kitárok, hadd hűljenek a falak.
Víz
A vízzel úgy tudok spórolni, hogy kézzel szinte egyáltalán nem mosogatok. Köztudott, hogy a mosogatógép jóval kevesebb vizet és energiát használ. Nemrégen volt egy vita ebben témában a Régiségeknek Facebook oldalán. Sokan írták, hogy egyedül élnek, ezért nincs szükségük mosogatógépre. Nem értek velük egyet. Az én háztartásom is egyszemélyes, mégis azt használok, igaz, csak egy kisebb, 8 terítékest.
Az ételt nem rendelem, hanem főzök (ez is a takarékoskodás egyik módja). Egy gyors öblítés után minden edényt a gépbe teszek (lábasokat, serpenyőket, vágódeszkákat, fakanalakat stb.) Ha hiszitek, ha nem, általában kétnaponta megtelik.
Néhány éve zuhanykabinom van kád helyett, ami az én koromban baleset-megelőzés szempontjából is fontos. A pár perces tusolás nem terheli meg nagyon a vízszámlámat. A lakásomban cirkó biztosítja a fűtést és a meleg vizet, jó néhány percbe telik, amíg a fürdésre alkalmas hőfokú víz eljut a csapig. A kifolyó hideg vizet műanyag üvegekbe fogom fel, ezzel locsolom a virágaimat.
Gáz
Nyáridőben, ha több napra elutazom, a cirkó gázcsapját elzárom, hogy ne égjen hiába az őrláng sem. Télen a fűtéssel nem annyira tudok spórolni, mert fázós vagyok. Legalább 23 fokra van szükségem a jó komfortérzetemhez. Ám itt is bevetek néhány trükköt. A három szobámból csak kettőt fűtök, a keveset használt étkező ajtaját becsukom, a radiátort egyes fokozatra állítom, épp csak annyira, hogy az ott levő virágok ne fázzanak meg. A konyhai radiátort és a hálószobában levő két fűtőtest közül az egyiket elzártam. Alváshoz elég a 18-20 fok, a kicsi, ajtó nélküli konyhámban pedig csak főzéskor tartózkodom. A gépeknek, illetve a lakás többi részéből beáramló melegnek köszönhetően kellemes itt a hőmérséklet. Éjszakára, illetve ha elhagyom a lakást, lejjebb veszem a termosztátot, hogy csak minimálisan fűtsön. A redőnyök lehúzásával is tudok védekezni a hideg ellen.
Háztartás
Ásványvizet, illetve üdítőt nem iszom és csak akkor vásárolok, ha vendégeket várok. Egy vízszűrő kancsó biztosítja az ivóvizemet, amelyben háromhavonta kell betétet cserélni. Vásárolni mindig saját szatyorral, hátizsákkal megyek, hogy ne kelljen külön fizetni a tasakokért. Így is sok nylonzacskó gyűlik össze, amiket szemetesként, illetve otthoni csomagolóanyagként használok, tehát ilyesmiket nem kell gyakran vennem.
antisocialnetwork 2022.08.04. 05:04:18
Miranda47 2022.08.04. 08:16:12