Minden tál ételhez külön rigmus dukált
Gondolataim visszakanyarognak az egykori téli, falusi disznótorok ünnepi vacsoráihoz Erdélyben, ahol a jól végzett munka után a meghívott vendégeket megkínálták a levágott malackából készült finomságokkal.
A gazdaasszony több mint egy éven át etetett, itatott, dédelgetett kis malackájából igazi mangalica disznó lett, közel két mázsásra hízva. Talán már neki is terhére volt cipelnie azt a súlyt, amit felszedett. Már enni is lusta volt felkelni, tudta, hogy feladatát kell teljesítenie, ideje lejárt.
Kép forrása :Fortepan
A család legfiatalabb tagja volt az, aki előző nap kettesben maradva a malackával elbúcsúzott kedvencétől. Hozzádörgölve az ormányát, a malac hálatelt röfögéssel meg is köszönte addigi szép életét.
A gazda a magasztos ünnepre a kisegítők mellett még vendégeket is hívott, hogy a malacka halála örömünneppé váljon. A meghívott vendég köteles volt vacsora előtt pohárköszöntőt mondani, ami méltatta a gazdát szorgalmáért, kedvességéért, majd jókívánságokkal látta el őt, melyből nem hiányozhatott a következő mondat sem: „Hosszúra nyúljon, mint a hurkaszál, élete rokkáján a fonál!”
Kép forrása :Fortepan, Bauer Sándor
A pohárköszöntő a már megterített asztalnál hangzott el a vörös borral megtöltött poharak emelgetése közben. A tószt végén felállva, koccintással adták tanújelét egyetértésüknek, miközben fenékig hörpintették poharaikat.
Jóval vacsora előtt szokás volt a munkában megéhezett segítők részére a kásás hurka felszolgálása, mint előétel. Ez vastagbélbe tömött kukoricadara és húsos szalonna fűszerezett tölteléke, ami megabálva, frissen volt kínálva, amire a bor igen jól csúszott.
Forrás: Fortepan
A vacsorázók lassan étkeztek, dicsérve a gazdasszonyt és a szorgalmas szakácsokat. A levesben főtt szárnyasok húsa külön volt tálalva, amit gyümölcs-kompóttal, vagy gyümölcs szósszal fogyaszthattak a vacsorázók. A húsleveshez, akár a lakodalmakon, a szokásos sodort csigatészta kellette magát a szép sárgán csillogó tálakban, nem hiába.
Minden felszolgált tál ételhez külön rigmus dukált, melyek nem nélkülözték a kacagtató, humoros kifejezéseket sem. Jókedvre derítették a jelenlevőket, fokozták étvágyukat.
Kép forrása: Fortepan,Torjay Valter
De a vacsora java még ezután következett. A szárnyasok húsosabb része pecsenyének lett elkészítve, majd kis szünet után megérkezett a sült, friss kolbász és hurka, amit megízlelve véleményt kellett nyilvánítani. Itt már a vélemények, szokások eléggé különböztek, ám egy kis vörösbor ezeket a különbségeket azonnal eloszlatta.
Aztán még felszolgálták az édességeket, melyeket otthonról hoztak a meghívottak, ahol a nyerő helyet nem az édes-habos sütemények foglalták el, hanem az egyszerű kőttes tésztából készült szilvalekváros papucsként ismert sütemény.
Vacsora után nótázásra is sor került, a búcsúzásnál pedig a drága malacka feldolgozott falatjaiból készített kis csomag kóstolót is átadtak.
Forrás: Szalai László Wikimedia Commons
Végül minden segítő és meghívott békésen, megelégedetten, jó hangulatban távozott, miután azt is leszögezték, hogy a legközelebb melyik ismerősre kerül sor a disznóvágással, ahol elvárják a segítőket és vendégeket is.
Bizony voltak szép szokások a falusi gazdálkodók életében, akik az állandó munka mellett, szabadság nélkül végezték munkájukat.
Gyárfás Jenő: A tél öröme c. festmény Forrása: Wikimedia Commons
Egy nagy lépéssel a saját életünkbe visszalépve valljuk be, hogy civilizált életünk ritkán tartalmazza azt az önfeledt örömöt, megelégedettséget, mit a múlt század emberei éreztek. Tudjuk, hogy a mi életünk is kimért, nem olyan rövid ugyan, mint a malackáé, igyekezzünk hát azzal mások hasznára válni! Tegyük saját és mások életét is örömtelibbé, hogy bizonyíthassuk, nem éltünk hiába!
Első kép forrása:Wikimedia Commons
Zsazsa
Ha tetszett a bejegyzésünk, örülünk, ha írásainkat lájkolod és megosztod, vagy továbbküldöd
e-mailben.
Látogass el közénk, blogunk
ahol reggel és este is valami érdekessel várjuk követőinket, kedvelőinket.
Iratkozz fel blogunk
hogy értesülj legújabb videóinkról!
Pierr Kardán 2023.01.27. 12:05:02
Abban viszont teljesen egységes volt az összes disznóvágás, hogy este a vacsoránál egyik helyen sem volt csirkéből, vagy más szárnyasból készített leves.
A disznóvágás utáni vacsora egyik királya a csak olyankor készített orjaleves, ami egy nagyon tartalmas, sok zöldség, csont és hús van benne, de nem csirkéből.
A másik egységesen tapasztalt dolog, ami nincs említve a cikkben, az a pálinka. A tósztot mindig pálinkával mondták, sehol sem vörösborral. Mivel Erdély éghajlata annyira nem kedvez a vörösbor készítésnek, ezért gyakorlatilag 100 %-os biztonsággal mondom, hogy a vacsora előtti koccintás ott is pálinkával történik, és nem vörösborral.
gigabursch 2023.01.27. 17:00:00
A szárnyasleves kicsit fura.
Az ivás szerintem pálinka, mert itt egy lélek távozik és azt a lelket meg kell szentelni, azt meg csak lélekmelegítővel lehet megoldani.
Maga a bökés viszont mindig hajnalhasadás előtt kellett történjen, mert mire a nap felkel, már a perzselésnek kellett zajlania.
S. Cecilia 2023.01.27. 17:45:39
A csibe és tyúk a levesben az orja mellett volt feltálalva, hasonlóan a lakodalmakhoz.
Boar. 2023.01.28. 08:27:08
Régiségek blog 2023.01.28. 08:32:50
Régiségek blog 2023.01.28. 08:35:50
Boar. 2023.01.28. 08:50:20
Régiségek blog 2023.01.28. 09:11:15
Régiségek blog 2023.01.28. 09:57:48
Boar kommentjei sértegetések nélkül:
"Sokfelé jártam disznóvágáson, erdélyben is. Ott szóba sem került a szárnyas. Voltam viszont Tótkomlóson egy erdélyből áttelepült családnál, ők azon viccelődtek hogy a "tótok" kakaspörköltet reggeliznek a megszokott hagymás vér, sült máj helyett.
Valójában előfordulhat szárnyas a disznóvágáson, "szaporítja" a kolbászt, a kacsa begyébe meg töltelék is kerül. Ilyenkor a csontossa jobb híján mehet az esti levesbe ami amúgy orjacsontból készül. Erdélyben a "hivatalos" leves az "agyasleves" volt, amit savanyú káposztából és a sertés apróhúsaiból főztek majd a végén belekerült a velő is.
Ebédig a disznóölés itala a pálinka volt, utána a fröccs. Ami meglepett az erdélyi disznóölésen, az az volt, hogy ebéd után a férfiak letették a lantot, a hurka, kolbász elkészítése az asszonyokra maradt.
Nem volt szőlőskertje minden gazdának."