Nyögvenyelő dödölle
Emlékek egy régi étel kapcsán
A nyögvenyelő kifejezés kiskoromba röpít, amikor édesapám mindenfajta gombócot, legyen az szilvás, túrós, vagy csak krumplis, a nyögvenyelő kifejezéssel méltatta, hogy kíváncsivá tegyen és jobb étvágyra serkentsen bennünket, gyermekeket. Ez sikerült is neki.
Manapság annyi recept áll rendelkezésünkre a televízió és a világháló jóvoltából, hogy nem nehéz előkeresni a nagyanyáink idejében használt egyszerű ételek leírását sem.
Kép forrása: Fortepan/Hámori Gyula
Bennem nem annyira az étkek, mint inkább a hozzájuk fűződő emlékek kerülnek előtérbe egy-egy felcsillanó étel hallatán. Ez történt a már említett nyögvenyelős dödöllével is. A „dödölle” elnevezés, mint végzett óvoda pedagógus került elém, amikor egy három hangjegyű éneknél használtam egy hozzá illő illusztrációt. A képen két pufók arcú gyerek kézben fogva egy-egy nagy gombócot lakmározott éppen egy tálból. A nagyevő testvéreket, Éliást és Tóbiást óvodásaim egyből megszerették, a dalocskát pedig egyből elsajátították.
Kép forrása: Pixabay
Éliás, Tóbiás, egy tál dödölle, ettél belőle,
kertbe mentek a tyúkok, mind megették a magot.
Olyannyira tetszett nekik, hogy arra kérték óvónénijüket, ehetnének-e ők is abból a dödölléből! Nosza mentünk is a konyhába, ahol a gyerekek megkérték szépen Lilike nénit, a szakácsnőt, készítene-e nekik dödöllét. A szép szavak és a szívből jövő kérés hatásosnak bizonyultak. Másnap a rántotthús szeletek mellett ott pompázott a kért dödölle is kis tányérjukon.
Közben azt is megtudták óvónénijüktől, hogy Jókai Mór, a nagy író is ezt a nyögvenyelőt fogyasztotta, ha éppen vendéglőben ebédelt, juhtúróval, libazsírral és libamájjal.
Egy fennmaradt szellemes mondás is a dödölléhez kapcsolódik, mi szerint „ha hátadhoz vágják, ott marad, mint a teve púpja”.
A Wikipedia szerint: A dödölle a magyar konyha egyik tájjellegű, laktató étele. Régen a szegények eledeleként tartották számon. Magyarország egész területén ismeretes a dödölle, csak épp máshogy nevezik, vagy kissé másképp készítik el. A dödölle főtt krumpliból és búzalisztből gyúrt masszából készül. A zsírban lepirított gombócokat pirított szalonnával, hagymával és tejföllel tálalják.
Itt a lehetőség kipróbálni a finom dödöllét, amit egyáltalán nem kell rágni, (ami idősek számára nagy előny), csak nyelni.
Jó étvágyat hozzá!
Az első kép forrása: Cookipedia
Zsazsa
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!