Dohányzásom története
Sellő cigi volt az első, kilenc évesen
Amit most elmesélek, az mind-mind a valóság része. Hogyan kezdtem dohányozni, és hogyan fejeztem be egyik pillanatról a másikra, immár több mint 44 éve.
Debreceni születésű vagyok, és az általános, majd a középiskolát is ott jártam. Általános iskolám a híres Református Kollégiummal szemben és a Nagytemplom közelében volt. Mivel a Kisállomás közelében laktunk, így az iskolából hazafelé a Déri téren keresztül kellett mennem. Ott magasodott a Nemzeti Bank épülete, mellette már a Bethlen utcára néző bejárattal – a lánykori nevén OTI, később SZTK, – a jelenlegi Rendelőintézet helyezkedett el. Hogy miért is mondom ezt el? Mert a Nemzeti Bank épületével szembeni téglakerítésbe volt beágyazódva egy pici trafik.
Kép forrása: Fortepan/Fővárosi Levéltár
1955-ben, kilenc évesen a negyedik általánosba jártam. Ahogy mentünk hazafelé, heti egy-két alkalommal egy osztálytársammal betértünk a trafikba, ahol egy szál Sellő cigarettát vettem. Akkoriban még szálanként is lehetett dohányárut kapni, nem is volt sokféle cigi, talán négy- öt közül lehetett válogatni. Nem tudom, hogy az olvasók közül ki emlékszik erre a cigarettafajtára, normál hosszúságú volt, de csak a felében volt dohány, a másik fele hengeres papír szopókából állt. Talán orosz hatásra kezdték itthon gyártani, náluk volt sokféle ilyen cigaretta.
Kép forrása: Dohánymúzeum
Talán tíz fillérbe került egy szál. Azért ez akkor nagy pénz volt, ne feledjük, 50 fillérért lehetett kapni egy gombóc fagylaltot. A fizetések nagy része nem érte el az ezer forintot. Még forgalomban volt a lyukas kétfilléres is.
Amikor a forgalmasabb Déri térről a Bethlen utcát keresztezve a csendes Jókai utcára értünk az osztálytársammal, aki abban az utcában lakott, a számba vettem a szopókát, és a mindig nálam lévő gyufával meggyújtottam a cigit, a Sellőt. Mondanom sem kell, hogy a füstöt nem szívtam le, csak pöfékeltem, ettől éreztem „nagyfiúnak” magam. Nem is égett sokáig a cigaretta, mert a Sellőben lévő kevés dohány hamar elfüstölt. Mindez talán egy éven keresztül tartott, mert utána elköltöztünk, és már nem kellett a Déri téren átjárni, így a cigarettavásárlás is megszűnt.
A Déri tér a Déri múzeummal Kép forrása: Fortepan
Közben azért cseperedtem, már gimnáziumba jártam, és mint gimnazistának, már csak presztizse érdekében is kellett, hogy titokban dohányozzon. Venni nem vettem cigit, de mindkét szülőm dohányzott. Először 5 éves Tervet szívtak, majd átváltottak a Terv cigarettára (ez ugyanaz volt, csak az névből az „5 éves”-t lehagyták). Így az ő készletüket fosztogattam. De igazából még mindig a kocadohányosok családját szaporítottam.
Kép forrása:Fortepan/Faragó György
Aztán eljött a 16. születésnapom. Apám elém állt, odatartotta a doboz bontott cigit – természetesen tudták, hogy időnként titokban cigizek – és azt mondta: fiam, most már dohányozhatsz. Kivettem egy szálat, együtt rágyújtottunk. Ezután – mivel már engedélyem is volt – amíg 18 évesen be nem vonultam, egyetlen cigarettát sem szívtam. Így már nem volt benne semmi fantázia, és különben is büdös volt.
Kép forrása: Fortepan/Fővárosi Levéltár
Egyetemi előfelvétellel vonultattak be katonának, a mi korosztályunk volt ebben az első, és egy tanezredhez kerültünk. Az órák közötti szünetekben, 5-10 perc alatt, két dolgot lehetett csinálni: vagy nápolyit enni, ami a zsíros, tömény sereg-kaja mellett kincs volt, vagy rágyújtani. Itt szoktam rá a dohányzásra, és immár leszívtam a füstöt is. Az első filteres cigi a Fecske volt, arra álltam rá, majd a mentolos Filtol volt a kedvencem. Soha nem szerettem az erős, torokkaparó cigarettákat. Több mint 15 évig dohányoztam. Az utolsó években már Budapesten laktunk, és dolgozni kocsival jártam. Természetesen a kocsiban is dohányoztam.
Kép forrása: Fortepan/Magyar Hírek folyóirat
Hogy hogyan hagytam abba? A mai napig pontosan emlékszem. Az Andrássy – akkor még Népköztársaság – útján haladtam, és a Bajcsynál piros lett a lámpa. Rágyújtottam, és az első szippantás valami eszméletlenül rosszul esett, felfordult tőle a gyomrom. Azonnal elnyomtam, és az volt az utolsó cigaretta, amit meggyújtottam és megszívtam. Ez a hirtelen, és váratlan hatás annyira fejbevágott, hogy bár még hónapokig – amíg szét nem porladt – a zsebemben volt a cigaretta, nem gyújtottam rá többé. Azóta nem is dohányzom, ennek pedig 44 éve.
Ez dohányzásom története. Remélem a Régiségek között sok emberben sikerült emberöltőnyi emlékeket felidézni, és egy kicsit a múltba visszavinni.
Kiemelt kép forrása: Fortepan/Fővárosi Levéltár
Papá Stefano
Szerzői jogvédelem
Tilos a Régiségeknek blogban megjelent írásokat, recepteket, fotókat és videókat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében máshol közzétenni és sajátként feltüntetni. Az írások, fotók és videók a bloggerek szellemi tulajdonát képezik, miként a képek is, amennyiben más forrás nincs feltüntetve. Írásaink csak linkként használhatók fel, mely az eredeti forráshoz vezet !!!!
S. Cecilia 2024.12.05. 13:48:53
Papá Stefano 2024.12.05. 15:26:06
manson karcsi · goo.gl/FVvVX 2024.12.06. 06:01:36
Papá Stefano 2024.12.06. 18:24:03
Karcsi bácsi!
Én az Arany Bika utcára néző fagyipultjánál vettem a fagyit. Két forintért négy gombócot. Ha tudod hol volt a Tiszti Klub, a fagyizó a Bikánál, a Hatvan utcai villamos végállomásával volt szemben. A csavart fagyinak akkor még nyoma se volt. Bár a cigit akkor még nem szívtam le, a fagyit megettem.