Ablakunk a Sydney Operaházra nézett
Hajóval Új-Zélandra - 4. rész
Megérkeztünk Sydneybe (Ausztrália), mely a betetőzése volt az eddigi, 23 napos Csendes-óceáni hajóutunknak, mely Los Angelesből indult. 800 útitársunknak az utazás végét is jelentette, helyükbe 700 új utas szállt fel hajónk fedélzetére, főként ausztrálok és néhány amerikai. Megkezdődött utunk újabb 14 napos, Ausztrália – Új-Zéland szakasza.
Sydney óriás nagyváros, tömérdek látnivalóval, így nehéz volt eldöntenünk, hogy mit csináljunk a rendelkezésre álló egy nap alatt. Úgy döntöttünk, hogy a legjobb, amit tehetünk, ha egy Hop-on- Hop-off városnéző buszra szállunk, amely körbevisz a városon, majd egy másik busz elvitt a híres Bondi Beach-re. Az utunk a Sydney fölött magasodó, öblökre néző dombokon vezetett át, exkluzív lakó-és kereskedelmi negyedekkel, pazar kilátással. A dombokon kanyarogva időnként szemünk elé tárult egy- egy pillantásra a belváros a Harbour Bridge-zsel (Kikötő Híd) és az Operaházzal.
Az Anzac emlékművek, (az első, vagy második világháborúban elesett ausztrál katonákra emlékezve) és az Anzac Bridge (Anzac híd), a történelem levegőjét árasztották. Ez utóbbinak nagyon érdekes az építészeti szerkezete, és modernebb a híres Harbour hídnál. Ha Sydneyt emlegetik, sokunk képzeletében felsejlik a vízen elnyúló Operaház épülete, és a Sydney Harbour Bridge, melyet a helyiek szimplán „vállfának” neveznek. Képzelhetitek, milyen fantasztikus élmény volt reggel hatkor a függönyt elhúzva ott látni szemben az Operaházat és a Kikötő hidat. Ahogy a vitorlásokat néztük az Öbölben, világossá vált, hogy az Opera épületének formáját egy vitorlás hajó vitorlái ihlették.
A kalandos kedvűek felmászhattak a Harbour híd tetejére, 500-600 láb magasra. Nem a szívbajosoknak való! Több csoportot láttunk felmászni a híd egyik végén, majd lejönni a másik végén. Olyan, mintha az ember kívülről mászná meg az Eiffel tornyot. Egyéb sportteljesítményeket is láttunk: százak szurkoltak a Sydney öbölben evező női csapatnak. Sétánk során sok múzeumot, bankot láttunk, ismerős cégnevek tüntek fel, mint a Target, a Woolworth, a Coca Cola és az AON, a világ gazdasági globalizációjának jelei. Jót derültünk az ausztrálok humorán, miszerint az Anyakönyvi Hivatalt "Hatch, Match and Dispatch”-nek, nevezik, amit magyarra így lehetne fordítani: „Keltető, Párválasztó, Elbocsájtó”, azaz születési, házassági és elhalálozási dokumentumok tára.
Nehéz szívvel hagytuk ott Sydneyt, még olyan sok érdekes látnivaló lett volna.
Hedi Neu, Chicago
Ha megtetszett a blogunk, csatlakozz a Facebook közösségi oldalunkhoz, ahol egyéb érdekességeket is találsz és értesülsz a friss bejegyzésekről. Itt fenn, a jobboldali sávban lájkolással tudsz csatlakozni, vagy katt ide:
https://www.facebook.com/pages/R%C3%A9gis%C3%A9geknek/252125871499192