Fjordok és medvefókák között Új-Zélandon
Hajóval Új-Zélandra. 5. rész
Hédiék új-zélandi hajóútjukról már régen hazaérkeztek, de naplószerűen írt élménybeszámolójukat így utólag is nagyon érdekes elolvasni.
November 3.
Ma reggel hétkor ébresztett bennünket Benjamin, a természettudósunk, bejelentve megérkezésünket a Milford tengerszorosba, a Fjordlands Nemzeti Parkba. Az itt látható fjordok a finnországi és chilei fjordokhoz hasonlóan visszahúzódó gleccserekből alakultak ki. A bennünket körülvevő hóborította sziklák és a tucatnyi vízesés látványa lélegzetelállító élmény volt. A vízesésekből lezúduló édes víz összekeveredve a sós tengervízzel különleges természeti jelenséget hoz létre, odavonzva sokféle madarat, többek között albatroszokat, sirályokat és rengeteg halat is. Ma reggel delfineket láttam úszni a hajónk mellett.
A Doubtful szoroson áthajózva újra a nyílt tengeren voltunk és egy csoport medvefókát láttunk, amint a sziklákon napoztak. Az utasok hol a hajó egyik, hol a másikra oldalára rohantak, nehogy elmulasszanak valamit a sok fantasztikus látnivalóból. Az emberek viselkedését figyelni ugyancsak része volt a show-nak. Egyszer csak valaki felkiáltott: bálna! Mások is látni vélték. Olyan volt, mint a mesében a meztelen király új ruhája. Végül valaki távcsővel megszemlélte, és kiderült, hogy csak egy vízből kiálló szikla volt, ami megtörte a vízhullámokat. Szép nap volt, még akkor is, ha nem láttunk bálnát.
November 5.
Tegnap Port Chalmersnél horgonyozott le a hajónk, és onnan a mentőcsónakjainkon az új-zélandi Akaroa kikötőbe hajóztunk. Port Chalmers volt az Otago félsziget első európai települése. Az elragadó kikötő tele van jachtokkal és kereskedelmi hajókkal, mivel itt van a kijárat a Déli Szigetekhez. Az onnan 15 kilométerre a szárazföldön elterülő Dunedint a 18. század elején skót és angol telepesek alapították. Ennek az időszaknak a történetét mutatja be a Telepesek Múzeuma, amit meglátogattunk.
Ma Akaroát tekintettük meg. Ennek az 500 fős, elbűvölő üdülővárosnak a létszáma az üdülési szezonban 15 ezerre duzzad. A franciák által alapított helység történelmi nevezetességeit és műemlékeit egy általunk kezelt, hangos útikalauzzal jártuk be. A régi városnegyed teli van ódon villákkal, némelyik olyan, mintha babaház lenne. Mivel itt most éppen tavasz van, mindenütt virágok pompáztak a szorgalmasan kertészkedő lakosok nagy büszkeségére.
Hedi Neu, Chicago
Ha megtetszett a blogunk, csatlakozz a Facebook közösségi oldalunkhoz, ahol egyéb érdekességeket is találsz és értesülsz a friss bejegyzésekről. Itt fenn, a jobboldali sávban lájkolással tudsz csatlakozni, vagy katt ide:
https://www.facebook.com/pages/R%C3%A9gis%C3%A9geknek/252125871499192