2021. sze 19.

Se kocsim, se lovam, de van két kocsikerekem

írta: Régiségek blog
Se kocsim, se lovam, de van két kocsikerekem

Egy kislány szerencsés megmenekülése

 

fortepan_140765_1.jpg

Petőfi jutott az eszembe, aki oly csodálatos egyszerűséggel fogalmazta meg a régi idők közlekedési viszonyainak egyikét:

Gyi, te fakó, gyi, te szürke,
Gyi, két lábam, fussatok!...
Millyen áldott két csikó ez,
Egyik sem kér abrakot.

Majd nagyapám is megjelenik lelki szemeim előtt, aki megrendülve állt kapujában, amint a családtagként nevelt és dédelgetett két lovát, a Csillagot és a Szellőt látta kényszerből elhajtani a háborús viszonyok parancs-szavára. Az addig is szűkös életkörülmények még súlyosabbá váltak a mezőgazdaságban dolgozók számára ugyanúgy, mint a város lakói életében.

fortepan_1940.jpg

Egy kis falun áthaladó, háborúban megfáradt, éhes sereg a második világháború idején a nélkülöző lakosságtól gyorsan elfogyasztható élelmet kapott, látva legyengült állapotukat, viseltes lábbelijüket. A lakosok szíve megesett a szegény, fiatal katonákon, arra is gondolva, hogy hátha a hasonló állapotban lévő gyermekükön is segít valaki egy tányér étellel. Talán még az az édesanya is hitte mindezt, kinek fiacskája már csak az égi eledelre szomjazhatott.

Nem csak a katonák járták a kilométereket a Petőfi féle lovakkal, hanem a lakosok is, leginkább öregek és gyerekek, kiket a háború már/még nem kötelezett szolgálatra. Egy kis élelemért családjuk számára, amit talán csere útján szerezhettek be, nagy távolságokat voltak kénytelenek megtenni. A szomszédok, akár egy család tagjai, osztoztak a beszerzésében, vagy éppen orvoshoz való eljutásban, amikor az orvos csak nagy távolságra volt elérhető.

fortepan_1940_szeker.jpg

Mondják, hogy a furfangos székely és az egyszerű paraszti gondolkodás mindannyiszor megtalálja a kiutat, ha nagy szükség van rá.  Így történt az az eset is, amikor a Pista szomszéd kislánya valamilyen tárgyat lenyelt és az megakadt a torkán, nem tudták eltávolítani, fuldokolva már-már életét vesztette. Nagy kétségbeesésében ment az apa a szomszéd Bélához, hogy tanácsot és segítséget kérjen tőle. Amint Béla szomszéd tudomásul vette a történteket, így szólt: Igaz, hogy se kocsim, se lovam, de van két megmaradt kocsikerekem, azt fogjuk összeszerelni és mi ketten leszünk a lovak hozzá.

Így történt, hogy  gyors deszka ácsolással kocsi-féleség kerekedett, amit kibéleltek, belehelyezték a fuldokoló kislányt.  A két szomszéd lovak módjára húzta a kis alkotmányt, néha futva, csak úgy porzott az út lépteik alatt. A nagy sietségben nem vettek észre egy mély kátyút, és az összetákolt kocsi nagyot döccent, a kislány kiesett belőle, esés közben a rázkódástól kiröpült a lenyelt tárgy a torkából. Nagyot lélegzett, majd rámosolygott „lovaira”, a „lovak” meglepetésükben, örömükben szólni sem tudtak, csak ölelték a kislányt, kinek életéről szinte már  le is mondtak.

Hogy mi volt a lenyelt tárgy? Mi más is lehetett volna, mint édesapja katona kabátjáról leszakadt „pityke”, azaz gomb, ami elnyerte tetszését  és megkóstolta.

fortepan_1942.jpg

A kislány annak köszönhette életét, hogy a Béla szomszédnak nem volt ugyan se kocsija, se lova, de volt hajlandósága a gyors segítségnyújtásra. Nem hiába voltak a régi emberek munkától edzettek, és alkalomadtán sem gyaloglás, sem futás nem jelentett gondot, ha segítségről volt szó.

                                              Képek forrása: Fortepan

      Zsazsa

 

Ha tetszett a bejegyzésünk, örülünk, ha írásainkat lájkolod és megosztod, vagy továbbküldöd e-mailben.

Látogass el közénk, blogunk

 facebook csoportjába, 

ahol reggel és este is valami érdekessel várjuk követőinket, kedvelőinket. 

Iratkozz fel blogunk

VIDEÓ CSATORNÁJÁRA is,

hogy értesülj legújabb videóinkról!

Szólj hozzá

család emlék háború szomszéd katona kislány segítés Petőfi Zsazsa