A selejtezés számomra mindig nehéz ügy, a ’nemszeretem’ munkáim közé tartozik. Halogatom, nehezen szánom rá magam, hogy egykor kedves tárgyakat, használt, kicsit kopott dolgokat selejtezzek, megváljak tőlük. „Hátha jó lesz még valamire…” De sokszor hallottam ezt édesanyámtól! Persze az más kor volt, jóval szerényebben éltünk, mindenből sokkal kevesebb jutott. Egy háromajtós szekrényben elfért a négytagú család összes ruhája, kabátja, fehérneműje, még az ágynemű, a törülközők és abroszok is.
Elgondolkozom: azelőtt miért nem volt ennyi hulladék, kidobásra váró fölösleges tárgy? A kinőtt ruhákat, cipőket rokon vagy baráti családok gyerekei örökölték. Régen az ing elkopott gallérját lefejtettük és megfordítottuk (egyszerű varrnivalónak számított), ha pedig végképp elhasználódott a háta, kirojtosodott a mandzsettája, az ép részekből zacskókat, kisebb zsákokat varrtunk. A textilzsákokban tároltuk a szárazbabot, lencsét, diót, a nyáron begyűjtött gyógynövényeket, a kisebb zacskókban vetőmagot, gombokat, apróságokat. A kilyukadt zoknikat megstoppoltuk (stoppolófára húztuk!), ha végleg elkopott az orra-sarka, akkor a cipőpucolásnál, takarításnál fényesítésre használtuk. Ha télen síkos volt a járda, a kiselejtezett férfizoknit kívülről ráhúztuk a cipőnkre, nehogy elcsússzunk. Szinte minden ruhadarabnak volt utóélete. Ha végképp elszakadt, kifakult, tönkrement, keskeny csíkokra szabdaltuk és rongyszőnyeg lett belőle. Nevetve ismertük fel egy-egy csík mintájában egykori kedvenc nyári ruhánkat.
A lomtalanítási akciók során egyre nagyobbak a halmok a házak előtt… És milyen szerencse, hogy vannak hulladékudvarok, szelektív hulladékgyűjtés! A lomtalanítási határidő jó impulzust is ad ahhoz, hogy nekifogjunk a selejtezésnek.
Több fióknyi fénykép vár sorsára: rendszerezni kellene, a hátoldalra felírni a képen látható személyek nevét. Kik is ezek a kedves, vidám arcok, akik ránk, kései utódokra mosolyognak a kicsit fakó képekről? Jééé, ez itt a nagymamám lánykorában egy kiránduláson, mellette a fess katonatiszt biztosan nem a nagyapám. Csoportképek, műtermi felvételek, esküvői emlékfotók. Mi legyen velük? Megőrizzem? Hiszen nem kér nagy helyet… Anyukám is biztosan ezt gondolta, amikor a dobozt gondosan lezárta. Az albumba rendezett fotókat tovább őrzöm, a szanaszét fellelhető képekből a leginkább jellemzőeket kellene kiválogatni. Majd, egyszer, egy bágyadt novemberi délután, ha más dolgom nem lesz. Most még ráér.
Külön fejezet a számítógépünk memóriájában tárolt és felgyülemlett írások, levelek, táblázatok átnézése, rendezése vagy törlése. Ugyanígy sort kell keríteni a telefonon tárolt tengernyi fotó tárgyilagos válogatására és selejtezésére is.
Lássuk a fiókokat. Régi, fontos számlák, lejárt biztosítási kötvények, szavatossági bizonylatok, banki számlakivonatok, kézzel írt levelek, képeslapok, iratok (pl. a havi 50 forintos fizetésemelésemről szóló igazgatói levél 1972-ből) - üzenetek a múltból. Muszáj átnézni és selejtezni. A konkrét adatokat tartalmazó felesleges iratokat gondosan apró darabokra tépem. A maradó iratokat rendszerezem, feliratozva egy-egy nagyobb borítékba, majd dossziékba teszem.
Nézzük a gyógyszeres szekrénykét. Ennek rendszerezése legalább nem okoz szívfájdalmat. Csak erős nagyító kell, hogy a csatolt utasításokat, szavatossági lejárati időt pontosan lássam. Hamar végzek, a lejárt orvosságokat elviszem a patikába. Mi legyen viszont a lejárt szavatosságú kozmetikumokkal, krémekkel, vegyiárukkal?
Táskák, foszladozó hátizsák, egy túl nehéz bőrönd, évek óta porosodó használati tárgyak – már nem kellenek. Megkeményítem a szívemet és kiselejtezem. Kerékpárra ülök majd és elfuvarozom a zsákokat a hulladékudvarba.
A hagyaték felszámolásához, egy elhunyt, kedves személy tárgyainak selejtezéséhez nagy lelkierő kell. Akkor válik nyilvánvalóvá, hogy a dolgoknak csak a tulajdonosukkal együtt volt értelme és jelentősége, nélküle egyszerű tárgyak csupán… Ez egy másik cikk tárgya lehetne.
Első kép forrása: Pexels
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.