Emlékek, ízek, receptek
Egy nagymama receptfüzete unokájának
A szakácskönyv, főként ha régi, személyes tárggyá válik. Ha édesanyánktól, nagymamánktól örököltük, számtalan emlék fűződik hozzá. Nemcsak az étel, hanem életünk különböző epizódjai is felvillannak, amikor egy-egy receptet előveszünk. A kézzel írott receptek pedig valóságos ereklyévé válnak.
Így vagyok én is - ma már nagymamaként - régen elhunyt Nagymamám számomra írt receptfüzetével. Egy iskolai füzetbe írogatta bele a recepteket, külön fejezetekre bontva az ételféleségeket, sok hasznos tanáccsal is ellátva az unokát, aki főzni tudás nélkül ment férjhez.
Anyai Nagymamám, Rényi Friderika, 18 évesen ment férjhez, és került el Fiuméból, a szülői házból, egy alföldi városba. Ő sem tudott még jól főzni, férje nővérétől sajátította el a sütés-főzés rejtelmeit. Ettől kezdve élete végéig, 89 éves koráig, minden áldott nap főzött – leszámítva a betegségeket és a háborús viszontagságok időszakát. Mondhatni, hogy végigfőzte az életét.
Nagymamával egy háztartásban éltünk szüleimmel, amíg el nem kerültem otthonról, így Nagyi főztjén nőttem fel, az ő frissen főzött ebédje várt otthon naponta, ha hazamentem az óvodából, iskolából, majd a munkahelyről.
Az íz-emlékek rendkívül maradandóak az ember életében. Ha sok mindenre már nem is emlékszünk, szájunkban vannak még régi, kedves, emlékektől átitatott ízek. Talán nem is voltak olyan jók azok az ételek, talán mai értelemben szegényes étkek voltak, mégis nagyszerűvé, különlegessé magasztosulnak emlékeinkben.
Mint például nekem nagymama köménymaglevese pirított zsemlekockával! Milyen régóta keresem azt az ízt és nem sikerül olyat főznöm, sem sehol olyat ennem. Nagyi levesei mesések voltak. Soha, semmilyen levet nem dobott ki, amiben zöldség, tészta, vagy hús főtt, hanem levest csinált belőlük egy kis rántással, zöldséggel, levesbetéttel. Imádtam a főzelékeit, a paradicsomos káposztát, amihez bundáskenyér járt, a kelkáposzta főzeléket, amihez burgonya krokettet csinált, a borsófőzeléket, ami mellé fasírt készült, és még sok mást.
Az ötvenes-hatvanas években úgy emlékszem hetente egyszer-kétszer lehetett húst kapni hosszas sorban állassal a mészárszékben, így ritkán került hús az asztalra, leginkább csak hétvégeken, amikor szüleim is otthon ebédeltek. Legjobban a vadas marhahúst imádtam, zsemlegombóccal. Nagymama, mint mindannyian a kortársai, akik két világháborút éltek át, tudta, hogyan kell a "semmiből" is ebédet főzni, de amikor volt miből, örömmel csillogtatta meg a sütni-főzni tudását.
Fodor Anna 2018.09.17. 13:07:27
Cecilia 2018.09.20. 05:52:05