Alkossunk a szünidőben gyerekekkel! - videóval
Hímzés, papírmunka, újrahasznosítás
A nyári szünetben, amikor végre mindenre van idő, különösen szeretünk az unokákkal kézműveskedni.
Az idei nyár nagy újdonsága a gyerekek számára a hímzés megtanulása. Azzal indítottunk, hogy együtt elmentünk egy rövidáru boltba, és beszereztük a hozzávalókat: hímzőfonalat, nagy-lyukú, tompa tűt és kongré szalagot. Célszerű nagy lyukú kongré anyagot és vastag, élénkebb színű himzőfonalat választani, hogy a gyerekek munkája haladós és jól látható legyen.
Nagy türelem kell a hímzés megtanulásához annak, akinek a kezében még sosem volt tű és cérna. Először meg kell tanulni tűbe fűzni és öltögetni. Az első lépések a gyerekek korától függően lehetnek egyenes vonalban hímzett keresztszemek (Lilla ezzel kezdte), de egy kisebb gyerek, mint Pannika, esetében az egyszerű ki és be- öltögetés a legjobb a hímzéssel való megismerkedéshez.
Később jöhetnek a komolyabb munkák. A mintákat egy hímzőkönyvből néztük ki és egy kockás papírra rajzoltuk le, mert onnan jobban "leolvasható". A keresztszemes hímzés viszonylag egyszerű. Panni és Lilla nagy kedvvel kezdeték és még nagyobb lelkesedéssel folytatták. Kis segítséggel, már remekül megy nekik. Nem is hiszek a szememnek. Tévé és tablet helyett kézimunkáznak.
Manapság már nemigen kell kitalálni, hogy mit alkossunk, nagyon kreatívak, maguk találják ki a megvalósítandó ötleteket, csak az alapanyagokat kell biztosítani számukra.
Mostanában PET palackokkal kísérletezünk, ezek a műanyag üvegek nagyon jól darabolhatók. Lilla, a 11 éves, tengeralatti vízi életet alkotott polippal, halakkal és vízi növényekkel. Az elkészítési útmutatót is Lilla adta meg hozzá.
Szükségünk van a következőkre:
egy 1,5 literes PET palack
géppapír
tempera festék, ecset
papírragasztó
cellux
színes zsírkréta, ceruza
Így készítjük el:
A palack vastag, alsó részénél vágjuk ketté a palackot, erre lesz szükségünk. Ezen elöl vágtunk egy nagy ablakot. A feliratos címkét leszedjük róla, de megtartjuk, mert később szükség lesz rá. A palack alját temperával sötét kékkel festettem be, és egy kékre festett papírlapra ragasztottam fel a palack címkéjéből kivágott polipot. Egy külön lapra rajzoltam halakat, vízinövényekét és egy kincsesládát. Ezeket kivágtam és a kék papírra ragasztottam. A papírlapot belülről körbe a palackba raktam.
Ugyancsak PET palack újrahasznosításával készült ez a szép virágtartó kaspó. A szalvétának csak a színes rétegét használjuk. Bekenjük a palackot a decoupage ragasztóval. majd rárakjuk a szalvétát. Megvárjuk, amíg megszárad. Utána rákötjük a szalagot és masnit kötünk rá. Ez ugyancsak Lilla alkotása.
A PET palack engem is megihletett. Én egy vékonyabb anyagú műanyag palackkal dolgoztam és a fenti ékszertartódobozt alkottam meg belőle. A darabok nincsenek összeragasztva, csak egymásba helyezve. A női fejnek filctollal rajzoltam meg a szemét és a száját. Az általam készített fülbevalók és klipszek végre méltó tárolót kaptak.
A pénztárca a 7 éves Panni invenciója. A géppapírból összeragasztott és dekorszalaggal díszített pénztárcát cérnával lehet nyitni-csukni.
Panni alkotása ez a kis sátor is, amelyben párna és takarók vannak elhelyezve. Géppapírt, szalvétát, dekortapaszt és celluxot használt az elkészítéséhez.
https://youtu.be/MoAEnPZHfdc
Egyszerű volt a telefontöltéskor remekül használható mobiltartó elkészítése , amelybe a zsinórt is el lehet rejteni. Az ötlet kedvencünkből, A Napfény illata című blogból való, ahol gyakran nézelődünk és találunk valami jó játékot, vagy ötletet az alkotáshoz. A mobiltartó ötletet tovább fejlesztettük, nem műanyag flakonból, hanem Tetrapack üdítős dobozból készítettük és formára vágás után dekupázsoltuk.
Ha van kedvetek más alkotásainkat is megtekinteni, itt egy lista a gyerekekkel közös, vagy gyerekeknek készülő kézműves alkotásokról:
Alkossunk kavicsból, papírból, sógyurmából!
Cecilia